RAZVOJ IN PROIZVODNJA OGREVALNIH KOTLOV ZA CENTRALNA OGREVANJA TER IZDELAVA GORILNIKOV ZA KURJENJE S PELETI, JE ENA OD KLJUČNIH NALOG PODJETJA - VALTIS d.o.o. IZ MARIBORA.
Naš celotni proizvodni program, obsega še druge vrste kotlov in gorilnikov, ki so namenjeni za centralno ogrevanje tudi s fosilnimi gorivi.
Kotli na lesne pelete
Pred odločitvijo izbire kurilne naprave za centralni ogrevalni sistem je potrebno izbrati vrsto goriva, ki ga bomo uporabljali. Vedno je potrebno vgraditi v objekt kurilno napravo, ki je prilagojena posamezni vrsti goriva, kar pomeni izbiro specialne kurilne naprave in za izbrano vrsto goriva.
Samo visok izkoristek kotla ni dovolj. Vsak kotel, mora zagotavljati popolno in učinkovito zgorevanje lesne biomase, pri katerem ne nastajajo okolju nevarne spojine. Naši kotli na lesno biomaso so za uporabo enostavni, z visokim izkoristkom pa izpolnjujejo vse pogoje, ki so zahtevani z zakonskimi predpisi.
Hiter rast cen nafte na svetovnem trgu in naraščanje okoljevarstvene zavesti uporabnikov ter uvajanje novih tehnologij zgorevanja, postaja lesna biomasa vse bolj pomemben vir energije za ogrevanje objektov.
Razlogov, ki govorijo temu v prid, so številni:
Lesna biomasa je domač in še premalo izkoriščen obnovljivi vir energije, ki ne vsebuje žvepla. Slovenija je bogata z gozdovi. Več kot 54 odstotkov celotne površine Slovenije pokriva gozd. Z izkoriščanjem lesne biomase omogočamo istočasno negovanje gozda in prispevamo k uravnoteženosti CO2 bilance. To je najboljši prispevek k zmanjševanju učinka tople grede.
V sodelovanju s partnerskim podjetjem Biodom 27 izdelujemo specialne kotle, ki so namenjeni za kurjenje z lesno biomaso in so posebej primerni za ogrevanje stanovanjskih površin do velikosti 450 m2 (slika 1). Kotli imajo že vgrajen zalogovnik za pelete, volumna do 180 kg, kar zadostuje za izgorevanje tudi do 10 dni in več, odvisno od toplotne izolacije na objektu in stanovanjske površine.
Za ogrevanje večjih poslovnih, gostinskih ali drugih objektov s površino do 800 m2, v podjetju izdelujemo naprave z večjo močjo in specialno za določeni objekt in namen (slika 2). V takšnih primerih je strošek porabljene energije v primerjavi s kotlom na fosilna goriva še dodatno veliko nižji. Kotlom, ki so namenjeni za ogrevanje večjih bivalnih površin, se dogradi avtomatsko dovajanje lesnih peletov, ne glede na oddaljenost zalogovnika od kotla. Izgorevanje v takšnih napravah poteka v celoti avtomatsko, s pomočjo elektronike pa zagotavljamo krmiljenje po želji in brez naše prisotnosti.
Izgorevanje lesnih peletov se vrši v gorilniku, ki je izdelan iz specialne in visoko ognje odporne pločevine. V zgorevalnem prostoru je zagotovljeno potrebno kakovostno mešanje kisika z gorljivimi substancami goriva. Boljše, kot je mešanje goriva in zraka, hitrejše in popolnejše je zgorevanje. Dimni plini nato potujejo navzgor po zgorevalni komori skozi določeno odprtino in se nato porazdelijo po celotnem cevnem izmenjevalcu, kjer pri izstopu v dimnik dosežejo dimni plini optimalno izstopno temperaturo.
S sprednje strani kotla so nameščena vratca in pokrov čistilne odprtine. Vratca so namenjena predvsem za čiščenje zgorevalnega dela, kjer je nameščen tudi gorilnik. Čiščenje gorilnika in odvajanje pepela se vrši avtomatsko. Pepel je produkt zgorevanja, nastala količina pa je odvisna od vrste kurjene lesne biomase. Odlaga se v posebno posodo za pepel in je zaradi lažjega dostopa in čiščenja nameščena na sprednji strani kotla.
V podjetju dajemo velik poudarek svetovanju naših bodočih kupcev. Na željo, opravimo predhoden ogled objekta in kotlovnice, kar je tudi pogoj za pravilen izračun kotla in dober nasvet.
Dvokuriščni kotel. Kotel na trdna in tekoča goriva.
Dvoje v enem. Odlična rešitev, ki omogoča kurjenje na trdna, tekoča in plinasta goriva.
Namenjen je vsem individualnim hišam stanovanjske površine do 200 kvadratnih metrov. Še posebej pa je namenjen obmestnim domačijam, kjer se skozi leto zaradi čiščenja sadovnjakov in gozdov nabere določena količina odpadne lesne mase, s katero lahko zadovoljimo potrebe za ogrevanje prostorov v prehodnem obdobju ali v kurilni sezoni. Kotel se od ostalih razlikuje tudi v tem, da ni potrebno snemanje gorilnika pri kurjenju s trdnimi gorivi, ker je gorilnik pritrjen direktno s strani na kurišče.
Oprema kotla zajema elektronsko regulacijo proizvajalca Seltron, katera omogoča enostaven prehod iz ene vrste na drugo vrsto goriva. Kurišče je kompaktne izvedbe in ima vgrajeno vodno hlajeno rešetko ter prekat, ki razdeli zgorevalni prostor na dve kurišči (slika 3). Prednji del kurišča je namenjen za ogrevanje s trdnimi gorivi, drugi oziroma zadnji del, ki ima s strani vgrajen gorilnik pa je namenjeno za kurjenje z kurilnim oljem oziroma s plinastim gorivom.
Plamen gorilnika se sprošča v visoko ognje odporni komori, katera ščiti gorilnik in omogoča kotlu dosego nazivnega izkoristka tudi do 93 %, pri kurjenju s kurilnim oljem ali s plinastim gorivom. Kurišče omogoča nalaganje polen do maksimalne dolžine 35 cm. Skozi velika vrata na sprednji strani kotla je omogočeno nalaganje polen tudi večjih debelin.
Naše kotle odlikuje izredno dolga življenjska doba. Klasičen način kurjenja in izgorevanja, kjer so vse notranje površine lahko dostopne, omogoča enostavno in hitro čiščenje notranjosti kotla. Visoka kvaliteta materialov in natančna izdelava, ter 25 let izkušenj, so samo dodatni razlogi, zaradi katerih dajemo vsem našim kotlom 5 letno garancijo na vodotesnost in obstojnost kurišča.