Vse bližje smo pomladi. To je čas, ko nas prijetni, topli sončni žarki razveselijo s svojo toplino. Številni lastniki solarnih ogrevalnih naprav imajo razlog več za svoje veselje. Prične se obdobje, ko občutijo topla ogrevala in tudi voda, ki teče iz pipe je vsak dan bolj topla. Da ob prvih, izdatnejših sončnih žarkih ne bi bili razočarani je prav, da predhodno opravimo nekaj stvari, ki so nujno potrebne, da nam bo solarna naprava v veselje in ne v razočaranje.
Kot vsako tehnično napravo, moramo tudi termično solarno elektrano na strehi, za redno vzdrževanje, vključiti. Veliko dela, če imamo le malo rokodelskega znanja, lahko, brez večjih naporov, opravimo tudi sami.
Vzdrževanje
Če želimo, da bo naprava dobro delovala, je potrebno, vsaj vsako drugo, če že ne vsako leto poskrbeti za naslednja dela:
- Preveriti, če je v sistemu prisoten zrak. V tem primeru je potrebno napravo dobro prezračiti in dopolniti na določeni tlak,
- Toplotni medij v napravi napolniti z zaščitno tekočino proti zmrzali,
- V toplotnem menjalniku poskrbeti za preprečevanje in odlaganje vodnega kamna
- Preveriti delovanje varnostnega ventila
- Pregledati toplotni hranilnik
- Preveriti tlak v raztezni posodi
- Pregledati solarne sprejemnike in pritrditve
Razen tega, naj bi se redno preverjalo tudi delovanje solarne naprave, vključno z delovanjem obtočne črpalke. V kolikor niste prepričani v vaše spretnosti, pokličite v pomoč specializirano podjetje. Tako lahko istočasno poskrbite tudi za nadzor vašega ogrevalnega sistema. Takšen pregled vas lahko stane maksimalno od 30 do 50 €.
Čiščenje solarnih sprejemnikov z zunanje strani ponavadi ni potrebno. Z raznimi testi na napravah, ki so v delovanju že več kot 15 let se je pokazalo, da je delovanje brez čiščenja stekel slabše le za 1 %. V kolikor živite na prometno zelo obremenjujočem delu, kjer je onesnaženost ozračja, zaradi številnih vozil ali bližine industrije zelo visoka, je čiščenje sprejemnikov vsekakor priporočljivo.
Zaradi tega, se priporoča vgradnja toplotnega merilnika. S takšno napravo se lahko ugotavlja tudi funkcionalnost celotne naprave. Napravo, s katero je mogoče evidentirati količino proizvedene toplote, je možno kupiti že po zelo ugodni ceni. Visoko kvalitetne solarne naprave imajo življensko dobo od 20 do 30 let, elektronske komponente pa okoli 20 let.