V času sodobne tehnologije je pri gradnji eno ali dvodružinske hiše na voljo veliko zahtevnih ogrevalnih sistemov, ki se po potrebi lahko tudi medsebojno povezujejo.
Pri številnih gradnjah stanovanjskih objektov z različnimi stanovanjskimi enotamiin vedno večjimi površinami je še posebej pomembna izvedba etažnega ogrevalnega sistema. Vse pomembnejša je regulacija, ki je sicer pomembna pri centralni oskrbi toplote. Priporočljiva je tudi za individualno uporabo stanovanjske enote, saj ima velik vpliv na varčevanje energije, kajti računi za porabljeno energijo so vse višji.
V ta namen se v vsaki stanovanjski enoti vgradi razdelilnik za predtok in povratni tok ogrevalnega sistema, na katerem so vgrajeni regulacijski ventili za regulacijo toplote v posameznih prostorih. Prostore lahko ogrevamo z radiatorji, konvektorji ali s talnim oziroma stenskim ogrevanjem.
Področje, ki ga lahko imenujemo »Moderna hišna tehnika« delimo na tri dele:
1. Hišne instalacije
Prvo poglavje obravnava naprave in aparate, ki so narejeni tako, da nam omogočajo udobno življenje v hiši in so enostavno oblikovani:
- udobno prezračevanje,
- pitna voda,
- priprava tople vode,
- sanitarne instalacije,
- uporaba deževnice,
- naprava za centralno sesanje prahu,
- energijsko varčne hišne naprave.
V preglednici 1 so prikazane instalacije in dimenzije cevi vertikalnih razvodov:
Na sliki 1je prikazan vertikalni jašek, v katerega so nameščeni vsi potrebni cevni razvodi.
2. Energija v hiši
Drugo poglavje obravnava rešitve, ki zbirajo potrebno energijo za ogrevanje prostorov in proizvodnjo tople vode:
- Sončna energija - neizčrpen in brezplačen vir energije
- Na ekološki način dobljena električna energija za posamezna gospodinjstva
- Fotovoltaika
- Toplotne črpalke
- Ogrevanje z lesnimi peleti
- Kaminske peči
- Lončene peči
- Kotli na uplinjanje lesa
- Ogrevanja z lesnimi sekanci
- Daljinska ogrevanja
- Zemeljski plin
- Utekočinjeni naftni plin
- Direktno električno ogrevanje
3. Nizko temperaturni ogrevalni sistemi
V tretjem oziroma v zadnjem delu se obravnavajo učinkoviti ogrevalni sistemi, še posebej stenska in talna ogrevanja za ogrevanje prostorov v stanovanjskih hišah. Po hišah so speljani številni instalacijski vodi, ki potekajo od kleti in delno do podstrešja. Zato arhitekti in projektanti hišnih instalacij predlagajo, da so prostori z vodovodno napeljavo razvrščeni eden nad drugim. Na sliki 2 je prikazan toplovodni dvocevni ogrevalni sitem za delovanje z obtočno črpalko, etažna razdelitev za individualno stanovanjsko ogrevanje in različni primeri ogrevalnih sistemov.
Prednosti ogrevalnih sistemov s toplo vodo:
- enostavno rokovanje in ugodno počutje,
- enostavna regulacija z možnostjo spremembe temperature vode,
- ugodna prostorska klima zaradi nizke temperature ogrevalnega telesa,
- velika varnost delovanja ogrevalnega sistema zaradi relativno nizke temperature ogrevalnega medija,
- relativno majhna korozija in
- dolga življenjska doba.
Za transport ogrevalnega medija se vgrajujejo jeklene cevi in za manjše dimenzije cevi iz bakra, mehkega jekla in plastike. Za talna in stenska ogrevanja se večinoma uporabljajo cevi iz plastičnih mas, ki so primerne za nizkotemperaturne sisteme.
Na slika 3 je prikazana shema delovanja transparentne toplotne izolacije.
Preden se odločimo za vgradnjo ogrevalnega sistema, je potrebno predhodno dobro preveriti vse možnosti. Potrebno je preveriti toplotne izgube in izrabiti sevanje Sonca za pridobivanje dodatne toplotne energije. In kako pripraviti omenjeno? Potrebno je, da zgradbo dobro toplotno izoliramo. Vgraditi moramo ogrevalno napravo z bistveno manjšo močjo, kot so se vgrajevale predhodno, ali kot je bila vgrajena pred sanacijo objekta. Nekje med 5 in do maksimalno 12 kW močan ogrevalni kotel, vključno s pripravo tople vode, zadostuje za ogrevanje stanovanjske površine od 100 do 150 m2. Prav tako je potrebno manjše površine določiti tudi pri ogrevalnih telesih, pri čemer je treba upoštevati nizko temperaturni režim, ki omogoča dodatne prihranke energije.