Ogrevanje

Radiatorji

Delitev radiatorjev po stanovanjski površini, zahteve za montažo in delovanje radiatorjev.


O radiatorjih je bilo v strokovnih literaturah že veliko zapisanega. Ta sistem ogrevanja spada med najstarejše kompleksne ogrevalne sisteme in danes, v razvitem delu sveta, kjer je potrebno ogrevanje, skoraj ni hiše, ki ne bi bila opremljena z radiatorji. Kljub temu, da nov način gradnje stanovanjskih objektov radiatorje vse bolj spodriva, je prav, da način ogrevanja z radiatorji ne zanemarjamo.

Za ogrevanje z radiatorji potrebujemo cevni razvod, po katerem se pretaka ogrevalna voda od kotla do radiatorjev, ki so nameščeni v posameznih prostorih, najpogosteje pod okni. Radiatorji oddajajo toploto s sevanjem in konvekcijo. Pri tem se hladni zrak pri radiatorju, segreje in nato dviguje proti stropu. V preglednici št. 1 je naštetih več vrst ogreval za ogrevanje s toplo vodo.

Vrste radiatorjev:

  • glede na material izdelave: litoželezni; jekleni; aluminijasti (zlitina) in posebni materiali
  • glede na izvedbo ogrevalne površine: členasti; ploščni (panelni); cevni (kopalniški) in posebne izvedbe.

Raba členkasti jeklenih radiatorjev se je že ekstremno zmanjšala. Prevladujejo panelni in vse bolj lepo oblikovani cevni. Členkasti radiatorji so sestavljeni iz medsebojno povezanih členov, pri čemer je njihovo število odvisno od potrebne toplotne moči radiatorja. Panelni, oziroma ploščati radiatorji so izdelani iz jeklene pločevine in imajo številne prednosti.

Preglednica št. 1: Delitev radiatorjev na površino prostora in po zahtevah za montažo ter delovanje
Preglednica št. 1: Delitev radiatorjev na površino prostora in po zahtevah za montažo ter delovanje

Merila za izbor grelnikov v prostoru

Cevni razvodi za pretok ogrevalne vode naj bodo vedno čim krajši. Ogrevanje z radiatorji delimo na enocevni in dvocevni sistem. Cevni razvodi lahko potekajo vidno ali nevidno. Pri novogradnji je možna vgradnja cevi v tla in stene. Do nedavnega so se uporabljale cevi iz jekla, ki pa jih že dalj časa vse bolj izpodrivajo bakrene, iz umetnih mas in v kombinaciji različnih vrst materialov. V preglednici št. 2 so našteti kriteriji za izbiro radiatorjev za posamezen prostor.

Preglednica št. 2: Kriteriji za izbiro radiatorja v posameznem prostoru
Preglednica št. 2: Kriteriji za izbiro radiatorja v posameznem prostoru

Pri dvocevnih sistemih sta dovod in odvod grelne vode ločena. Temperatura vode je za vsa ogrevala v zaključenem sistemu enaka. Dvocevni sistem lahko izvedemo z zgornjim in spodnjim razvodom. Ogrevala pri enocevnem sistemu so v veji, oziroma zanki vezana zaporedno. To pomeni, da v vsako naslednje ogrevalo prihaja že nekoliko ohlajena voda. Tako je potrebno za enako oddajo toplote v dveh prostorih, povečati površino zaporedno vezanega ogrevala. V preglednici št. 3 so prikazani podatki temperaturnih razlik med radiatorjem in prostorom (okoljem).

Preglednica št. 3: Visoka temperatura DV Temperaturna razlika med radiatorjem in prostorom
Preglednica št. 3: Visoka temperatura DV Temperaturna razlika med radiatorjem in prostorom

Vgradnja radiatorjev

Načeloma pritrjujemo radiatorje na konzole ali na noge. Radiatorji morajo biti odmaknjeni od stene minimalno 40 mm in od tal približno 100 mm. Kadar je nad radiatorjem nameščena okenska polica, ali je radiator v celoti zakrit, se njegova učinkovitost lahko zmanjša tudi do 15 odstotkov. Zato je prav, da se izogibamo prekrivanju radiatorjev.

Povezavo radiatorjev, od toplovodnega kotla do radiatorja, izvedemo s cevno instalacijo. Na voljo imamo vse več vrst cevi, izdelanih iz različnih materialov. Vse pogosteje se uveljavljajo univerzalne, večplastne cevi, ki so uporabne tako za ogrevanje z radiatorji, talno ogrevanje in vodovod. Večplastna cev je sestavljena iz petih slojev, pri čemer ima vsak med njimi določeno funkcijo. Osnovo cevi predstavlja aluminijasta folija, ki je vzdolžno varjena. Z notranje in zunanje strani jo obdaja sloj polietilena. Med slojema polietilena in aluminija je še vezni sloj, ki zagotavlja trdno povezavo med plastiko in kovino.

Ogrevanje z radiatorji spada med preizkušen način ogrevanja. Prostore lahko ogrevamo z radiatorji z različnimi temperaturami. Zato morajo biti radiatorji ogrevanju z določeno temperaturo prilagojeni, predvsem z njihovo velikostjo. Preglednica št. prikazuje toplotno moč in vgradno višino radiatorjev.

Preglednica št. 4: Toplotna moč ploščatih radiatorjev v W1) in z vgradno višino H = 600 mm (V 1 = 20 oC)
Preglednica št. 4: Toplotna moč ploščatih radiatorjev v W1) in z vgradno višino H = 600 mm (V 1 = 20 oC)

Ločimo nizkotemperaturno ogrevanje z radiatorji in z delovno temperaturo medija 60/50 oC ter visokotemperaturno ogrevanje s temperaturo medija 90/70 oC. Pri visoki površinski temperaturi radiatorjev je zelo intenzivna tudi cirkulacija zraka, ki pa posledično povzroča dviganje prahu. Takšni sistemi za ogrevanje bivalnih prostorov načeloma niso priporočljivi in se lahko pogojno uporabljajo le še v proizvodnih obratih. Za delovanje z nizko temperaturo, radiatorji niso ravno prava izbira. Pri nizkotemperaturnem ogrevanju z radiatorji je potrebno ogrevala bistveno povečati, z njihovo ogrevalno površino. 

Izbira radiatorjev po velikosti je velika. Na trgu se dobijo radiatorji dolžine od 200 pa vse do 3000 mm in standardne višine od 200 do 1100 mm. Po naročilu je mogoče nekatere radiatorje, na primer Aklimat naročiti tudi višine, ki segajo do stropa prostora.

V času ogrevanja lahko toplotni učinek radiatorjev znatno odstopa od računske, oziroma projektne vrednosti. Do zmanjšanja toplotnega učinka radiatorjev pride, ker v normalnih obratovalnih pogojih ne moremo zagotoviti enakomernega pretoka ogrevnega medija skozi radiator, zaradi česar so ogrevalne površine radiatorjev različno ogrete. Vzrok je lahko sprememba delovnih parametrov (temperatura dovoda, povratka, temperatura zraka v prostorih) ali izvedba priključkov na cevni razvod ogrevanja.

Izvedba priključkov na radiatorju za dovod in odvod ogrevne vode so lahko različne:

  • priključki so z ene strani (dovod na gornjem delu, povratek spodaj)
  • priključki z različne strani (dovod na gornjem delu, povratek spodaj)
  • priključek z različne strani (dovod in odvod s spodnje strani)
  • sredinski priključek (oba priključka s spodnje strani)

Najmanjši vpliv na zmanjšanje toplotnega učinka (moči) ima sredinski priključek.

Regulacija

Temperatura ogrevalnega medija za radiatorsko ogrevanje prostorov je lahko regulirana zvezno v odvisnosti od zunanje temperature ali pa lokalno, kjer so radiatorji opremljeni s termostatskimi ventili.

Radiatorsko ogrevanje opremljeno z radiatorskimi termostatskimi ventili je energetsko varčno, zanesljivo, učinkovito in uporabniku prijazno ogrevanje, ki zagotavlja ugodje v vsakem prostoru. Radiatorski termostatski ventili omogočajo natančno in energetsko varčno regulacijo porabe toplote, za ogrevanje.

Estetski videz

Radiatorji zasedejo relativno velik prostor. Radiator z dolžino enega metra zasede najmanj 1 m2 funkcionalnega prostora. Pri tem moramo upoštevati še vse omejitve zaradi načina oddaje toplote. Ne smemo jih zakrivati, postavljati prednje pohištvo, sobne rastline ali drugo opremo.

Izbira raznih vrst radiatorjev je številna. Izbiramo lahko, od klasičnih členkastih radiatorjev, pa vse do lepo estetsko oblikovanih radiatorjev. S tem dobimo priložnost, da poleg toplote in prijetnega počutja, vnesemo v prostor eleganco in harmonijo.

Tudi kopalnica že dolgo ni več namenjena le vsakodnevni higieni, temveč tudi sproščanju in počitku. Individualna opremljenost kopalnice je del kakovosti življenja. Prijetno toploto tukaj dajejo stilski radiatorji. Različni tipi kopalniških cevnih radiatorjev lahko z vodoravnimi cevmi služijo za sušenje brisač.

Slika 1 - Eden od možnih načinov vgradnje radiatorja
Slika 1 - Eden od možnih načinov vgradnje radiatorja

Številni radiatorji se lahko uporabijo tudi za delitev prostora. Iz tega izhajajo individualne možnosti oblikovanja prostora. Na primer ločitev področja umivalnika in WC-ja. Ponuja pa se prav tako tudi uporaba v hodniku ali garderobi.

Cevi in cevni razvodi

Za izdelavo cevovodnih instalacij imamo na voljo številne materiale od jekla, bakra do plastičnih cevi. Za cevovodne instalacije se že nekaj časa namesto jekla in bakra, vse več uporablja plastika. Razvod radiatorskega ogrevanja s PE - X cevmi je zelo podoben vodovodnemu. Cevi so vodene v rebrastih zaščitnih ceveh in jih lahko zamenjamo tudi potem, ko so že položene v tlak oziroma obzidane.

Dobre lastnosti večplastnih cevi so poleg majhne toplotne razteznosti, male mase in dobre upogljivosti še:

  • temperaturna obstojnost do 95 °C, kratkotrajna do 110 °C,
  • največji trajni tlak je 10 barov pri 95 °C,
  • 100 % difuzijska tesnost glede na kisik (zagotavlja vzdolžno varjena Al folija),
  • dobra korozijska odpornost,
  • majhen prenos zvoka in šumov,
  • dimenzije cevi so v razponu 14 do 75 mm.

Zamenjava radiatorjev

V številnih državah potekajo akcije, kjer država z ugodnimi subvencijami vzpodbuja zamenjavo starega ogrevalnega kotla z novim. Pri zamenjavi obstoječega, klasičnega ogrevalnega kotla, z nizkotemperaturnim (NT) kotlom, je potrebno predhodno preveriti, če površine radiatorjev zadoščajo za nižji temperaturni režim (na primer 70/50 °C). Ponavadi so ogrevalne površine grelnih teles, pri obstoječih sistemih predimenzionirane, kar je lahko prednost pri morebitni vgradnji nizkotemperaturnega kotla. Faktor povečanja ogrevalnih površin je odvisen od temperature dovoda in povratka ter sobne temperature, kar je prikazano v preglednici št. 3.

Pri izbiri ogrevalnega sistema je potrebno, predhodno, upoštevati toplotno zaščito objekta. Hiša mora biti zgrajena po veljavnih predpisih in standardih, ki veljajo za nizkoenergijske in pasivne hiše. Odločitev za izbiro, kakšen vir toplote za ogrevanje bomo izbrali (kotel, toplotna črpalka), se lahko izvede po želji uporabnika.



Strokovna knjiga ogrevanje

Knjiga Ogrevanje


Knjiga »Ogrevanje – vse za ogrevalno tehniko«, ki jo smo jo izdali meseca julija 2013, ne zagotavlja samo znanja o tehniki, zamenjuje tudi številne in že do zdaj uveljavljena mnenja strokovnjakov. Moja želja je , da se s pomočjo kakovostne strokovne knjige, kateri bodo sledile še knjige, kjer bodo opisani sodobni načini o prezračevanju, kakovostni gradnji objektov kot je ničelna energijska hiša ter izvajanje vodovodnih instalacij.

Naročite svoj izvod knjige Ogrevanje