Ogrevanje

Lotanje

Hiter razvoj novih vrst cevi in vse pogostejši prehod iz črnih jeklenih cevi na barvne, prinaša različne načine za njihovo spajanje.


Najpogostejši način spajanja, predvsem bakrenih cevi je zagotovo lotanje.

Lotanje je postopek za spajanje kovinskih gradiv, s pomočjo raztaljenega dodajnega materiala (lota), katerega tališče je nižje od tališča osnovnega materiala. Pri lotanju se osnovni material omoči, ne da bi se pri tem raztalil. Tako nam lotanje omogoča, da drugače kot pri varjenju, spajamo tudi raznovrstne materiale v eno konstrukcijo. Načine lotanja ločimo predvsem po delovni temperaturi in sicer: mehko lotanje, ki poteka pri temperaturah pod 450 oC (slika 1) in trdo lotanje pri temperaturah nad 450 oC (slika2). Po namenu je lotanje lahko spajalno ali nanašalno, katerega namen je, na primer doseči gladke ploskve ali popraviti vlitke; po izvoru toplote.

Slika 1 - Mehko lotanje
Slika 1 - Mehko lotanje

Delitev je možna tudi po obliki lotanega spoja. Pri lotanju z ozko lotalno špranjo je med deli enakomerna oddaljenost (špranja) pod 0,5 mm, pri lotanju s široko režo so razdalje nad 0,5 mm ali pa ima reža obliko črke V oziroma X. Pri delitvi po načinu, kako lot izvedemo, je treba ločiti: lotanje z dodajanjem, pri katerem se lot doda ali raztali, ko se del ogreje na lotalno temperaturo, ob dotiku z osnovnim materialom ali pa od vira toplote; lotanje z vloženim lotom, pri čemer se odmerjena množina lota doda tesno ob lotalno špranjo in nato skupaj s predmetom ogreje; potapljalno lotanje pri katerem se že sestavljena konstrukcija potopi v raztaljeni lot.

Slika 2 - Trdo lotanje
Slika 2 - Trdo lotanje

Lot uporabljamo v obliki žice, palice, pločevine, zrna, praškov, za spajkalnik pa lahko tudi kot pasta. Za mehko lotanje se uporabljajo predvsem nizko taljive zlitine svinca, kositra in antimona.  Za trdo lotanje pa nelegirani baker, med in srebrovi loti. Za lahke kovine so trdi loti na osnovi aluminija, silicija, kositra in kadmija. Deloma je treba delati z dodajanjem talil, ki čistijo površine, izboljšajo omočljivost in tekočnost lota ter preprečujejo nastajanje filmov na površini predmeta.

Včasih lotajo tudi pod zaščitnim plinom, da se zaščitita lot in osnovni material med ogretjem, pred oksidacijo, ali da še celo reducirajo že nastali oksidi na lotu in osnovnem materialu (v kovino). Za mehko, ročno lotanje se uporablja bakreni lotalnik, gret električno ali na nekem drugem izvoru toplote, na primer plinskem plamenu ali kovaškem ognjišču. Za trdo lotanje se uporabljajo plinski gorilniki, včasih tudi s puhalom ali gorilniki za plamensko varjenje. Delati je treba po tem vrstnem redu: najprej je treba očistiti površino materiala, nato namestiti predmete v primerno lego, dodati talilo, ogreti predmet na potrebno delovno temperaturo, dodati lot in po ohladitvi odstraniti ostanke talila.



Strokovna knjiga ogrevanje

Knjiga Ogrevanje


Knjiga »Ogrevanje – vse za ogrevalno tehniko«, ki jo smo jo izdali meseca julija 2013, ne zagotavlja samo znanja o tehniki, zamenjuje tudi številne in že do zdaj uveljavljena mnenja strokovnjakov. Moja želja je , da se s pomočjo kakovostne strokovne knjige, kateri bodo sledile še knjige, kjer bodo opisani sodobni načini o prezračevanju, kakovostni gradnji objektov kot je ničelna energijska hiša ter izvajanje vodovodnih instalacij.

Naročite svoj izvod knjige Ogrevanje