Zaradi velike porabe pitne vode se vse bolj znižuje nivo podtalnice, po drugi strani pa naraščajo stroški za pridobivanje vode in stroški za čiščenje odpadnih vod. Z enkratno investicijo za uporabo deževnice se lahko vsemu temu izognemo.
Poraba pitne sanitarne vode na osebo, znaša že krepko preko 100 litrov in še narašča. Seveda pa s porabo vode narašča tudi njena cena. Hitremu naraščanju cen vode se lahko izognemo tudi z uporabo deževnice. Ne samo, da bomo z uporabo deževnice privarčevali denar, zavedati se moramo, da je deževnica mehka voda, ki je primerna za pralne stroje. Z njo lahko tudi izpiramo stranišča, zalivamo vrtove, peremo avtomobile itn
Vgradnja naprav za uporabo deževnice.
Voda je dragocena in v prihodnje bo njena uporaba še večja in dražja. V veliko primerih lahko že na najbolj enostaven način, v sodih, zbiramo deževnico, ki jo uporabimo za zalivanje vrta. Omislimo pa si lahko tudi namestitev večjega zbiralnika deževnice z dodatno opremo. V večini primerov se deževnica s strehe izteka v zbiralnik, od tam pa jo črpalka poganja naprej na vrt, da ga zalije. Obstajajo pa tudi naprave, s pomočjo katerih lahko deževnico, uporabimo tudi za pranje perila in za splakovanje stranišč.
Ob doslednem upoštevanju veljavnih predpisov in navodil lahko tudi amater opravi vgradnjo naprav za deževnico, samostojno. V kolikor povežemo hranilnik za deževnico s hišno vodovodno instalacijo, pa je vsekakor priporočljivo, da to opravi pooblaščen strokovnjak. Samo iniciativa nas v nobenem primeru ne sme pripeljati do površnega in nestrokovnega dela.
Naprave za uporabo deževnice v gospodinjstvu so sestavljene iz naslednjih delov:
- Zbiralna površina in odvod deževnice preko filtra
- Notranji, oziroma zunanji zbiralnik
- Preliv zbiralnika in dovajanje pitne vode
- Hišna vodna naprava z napravo za zvišanje vodnega tlaka in s krmiljenjem
- Razdelilno omrežje z odvzemnimi mesti.
Zajem in odvod deževnice: Priporočljiv je zajem deževnice preko celotne površine strehe. Deževnico nato odvajamo, preko zbirnih, oziroma padnih žlebov, do zbiralnika za deževnico.
Fini filter (A): Filter namestimo v padno cev. Nameščen mora biti na dostopnem mestu, kjer ga je mogoče na lahek in enostaven način očistiti. S filtrom zadržimo listje, mah, cvetje, pesek itn.
Padna cev - fini filter sta vgrajena decentralno v padno cev. Fini filter je valjaste oblike in s sitom loči delce umazanije, listja itn. Manjši delež vode odteka v kanalizacijo, medtem, ko večji delež očiščene deževnice odteka v zbiralnik. Vrtinčasti mikrofilter je mogoče priključiti na večje število padnih cevi. Na sliki št. 1 je prikazana vgradnja filtra v padno cev.
Vodni hranilnik (B): Za vodni hranilnik (ne tlačni) lahko uporabimo:
- Plastični rezervoar, ki ga namestimo v kleti
- V zemljo zakopan hranilnik iz cementa ali plastike (PE), predvsem pri novogradnji. Primerna je velikost od 2 do 12 m3 in več
- Stoječi rezervoar za kurilno olje ali plin. Možna je tudi uporaba zaprte kanalizacijske greznice, ki jo pa moramo, pred uporabo, dobro očistiti in preveriti tesnost.
V kolikor že imamo v zgradbi na razpolago večje število izdelanih plastičnih rezervoarjev za kurilno olje, jih lahko povežemo v enotno baterijsko enoto. Pri večjih sistemih so primerne tudi v zemljo zakopane plastične ali cementne cisterne, ki so lahko poljubnih velikosti. Primerna velikost zbiralnika za deževnico in njene možnosti izrabe so prikazane na sliki št. 2. Da pa ne pride do rasti alg, je potrebno poskrbeti, da je voda hranjena v hladnem in temnem, zaprtem prostoru.
Preliv vodnega hranilnika: Del preliva vodi odvečno vodo (varnostni zastoj) na prosto v javno kanalizacijo (C).
Alternativa temu in ekološko ugodnejše je vsekakor, če lahko odvečno vodo odvajamo skozi prepustna tla, narejenih zarez ali, na zgornjem delu, skozi luknjasti cementni obroč direktno v zemljo, da ponikne (D), kot je prikazano na sliki št. 3.
Druga možnost je tudi, da deževnico za namakanje odvajamo na zemeljski toplotni menjalnik, katerega toploto izkoristimo za uporabo toplotne črpalke. Za zaključek lahko rečemo, da bo zalivanje vrta s pitno vodo tudi v prihodnosti pravo zapravljanje. Zato uporaba deževnice ne bo samo v korist naše denarnice. Od večje uporabe deževnice ne bomo več toliko odvisni samo od oskrbovalcev s pitno vodo, še posebej bomo pokazali našo zavest o varovanju okolja.