Ogrevanje

Toplotni mostovi

Zgradbo je potrebno graditi točno tako, kot navaja veljavni pravilnik za gradnjo objektov.


Vpliv toplotnih mostov na letno potrebo po toploti mora biti čim manjši, pri čemer se uporabijo vse znane tehni荭ne in tehnološke možnosti. V praksi, se je žal še do nedavnega, na te zahteve ma­lokdo oziral.


Pri kakovostni zaščiti zgradbe ne zadostuje le ustrezna toplotna izolacija posameznih zunanjih elementov, kot so stene, streha, tla proti terenu itn. Dobra izvedba posameznih podrobnosti, kot so razni preboji, odprtine, stiki, priključki itn., so prav tako pomembni, da preprečimo številne neprijetne posledice, ki so najpogosteje razlog za nastanek toplotnega mostu. Dolžnost vsakega projektanta je, da se že v osnovi izogiba načrtovanju detajlov, ki bi v praksi predstavljali toplotni most.   

Slika 1 - Najpogostejša mesta za nastanek toplotnega mostu
Slika 1 - Najpogostejša mesta za nastanek toplotnega mostu

Razlaga k sliki št. 1
1. Ležišče kletnih stopnic nad talno ploščo
2. Podnožje stopniščnega zidu nad dnom talne plošče
3. Stranska povezava stopnic na kletni zid  
4. Povezava kletne stene s kletno ploščo in EG-delilne stene

5. Povezava kletne stene s kletno ploščo in EG-zunanji zid
6. Izstopajoča talna plošča 
7. Izstopajoči vhodni podest
8. Okenski okvir in polica
9. Izstopajoči balkon z nadstreškom
10. Čelni napušč v zunanjosti
11. Obroba strešnega okna z zunanje strani
12. V hladnem podstrešju notranje pokončne stene

Toplotni mostovi so lahko prisotni na kateri koli obstoječi zgradbi. Slika 1 prikazuje več tipičnih primerov za nastanek toplotnega mostu. Na toplotnem mostu v zimskem času se toplotni tok, iz notranjega ogretega prostora, prenaša v zunanje okolje. Temperatura notranje površine ovoja stavbe je na takem mestu precej znižana. Čeprav je v določenih primerih delež toplotnih izgub skozi toplotne mostove majhen del celotnih toplotnih izgub, je negativen učinek toplotnih mostov še vedno izrazit

zaradi znižanih notranjih površinskih temperatur. Na teh mestih obstaja nevarnost lokalne površinske kondenzacije vodne pare, kar lahko povzroči izrazite poškodbe materiala.

Vse to ima vpliv na estetski videz in celo velik vpliv, zaradi razvoja plesni na zdravstvene težave, ki se ustvarja v prostoru. Toplotnih mostov zato ne smemo gledati le, skozi energijski strošek, temveč se moramo dobro zavedati vseh njegovih posledic. 

Na osnovi energetsko učinkovite sanacije lahko vsak posameznik izvede vsaj minimalne ukrepe za odpravo tega pojava.

Slika 2 - Toplotni most v niši za radiator
Slika 2 - Toplotni most v niši za radiator

Največ klasičnih primerov termičnih mostov je najti zlasti v stavbah, ki so bile grajene med petdesetim in sedemdesetimi leti , prejšnjega stoletja. V teh zgradbah je najpogosteje najti toplotne mostove na območju izstopajočih hišnih balkonov. Tukaj se skozi neizolirano obrobo betonske plošče, toplota prenaša iz ogretega notranjega prostora, v hladne zunanje prostore. Isto velja, le v dvakratnem merilu pri balkonskih nišah. Pri enem prehaja določen odstotek toplote skozi neizolirano stropno ploščo v hladen zunanji prostor in v drugem se, skozi ložo, še dodatno povečajo površine zunanjih zidov. Tudi veranda, balkonska niša ter zunanje površine stene, dodatno povečajo nastanek toplotnih mostov.

Previsi nadstreškov, kot tudi vhodi pri stopnicah in podesti so odlično mesto za odliv toplote, oziroma predstavljajo velik problem. Zelo pogosto nastopajo toplotni mostovi tudi pri krožnih balkonih v območju kapi. Kot v predhodno opisanem, predstavljajo toplotni mostovi velik problem tudi v niši radiatorja.

Toplotno neizolirana površina zidu pod strešno kritino ne povzroča samo toplotnih izgub, temveč skriva tudi nevarnost gradbenih poškodb. Z odtokom toplote nastaja v okolju med steno in strešno kritino področje z zelo nizko površinsko temperaturo. Pri napačni toplotni izolaciji zgornjega dela zidu je temperatura zgolj 9,8 oC. Na tako hladni površini se že pri 50 % relativni zračni vlažnosti v notranjosti prostora ustvarja vlaga. Z večjo toplotno izolacijo sicer dvignemo površinsko temperaturo. Pri 4 cm toplotne izolacije je površinska temperatura še prenizka, da bi lahko izključili ustvarjanje kondenza. Šele pri 8 cm debeli toplotni izolaciji je konstrukcija zaščitena pred nastankom gradbenih poškodb in varna pred ustvarjanjem plesni, ki jo ustvarja kondenz.

Slika 3 - Toplotni most: toplotno neizolirana krona zidu v čelnem napušču
Slika 3 - Toplotni most: toplotno neizolirana krona zidu v čelnem napušču

Iskanje toplotnih mostov in vzrokov za njihov nastanek je načeloma zelo težko. S pomočjo termografske kamere je to delo precej olajšano. S kamero lahko toplotne mostove zelo precizno odkrijemo in spoznamo površinsko temperaturo gradbenih elementov. Dobro toplotno izolirani gradbeni deli so v zimskem času znotraj topli in zunaj hladni (to dosežemo s toplotno izolacijo). Razločni posnetek termografske kamere nam točno pokaže del z višjo temperaturo, kar je opozorilo na slabo izvedeno toplotno izolacijo. V primeru, da kateri od gradbenih delov posebej izstopa z visoko temperaturo, potem govorimo o toplotnem mostu.

Način, da se izognemo toplotnim mostovom, je namestitev toplotne zaščite brez prekinitev, oziroma prebojev, na zunanji strani ovoja stavbe. Tako zagotovimo popolno zrakotesnost spojev, da ne pride do konvekcijskih toplotnih mostov. Najcenejša je zagotovo sanacija z namestitvijo dodatne toplotne zaščite na notranji oziroma na zunanji strani zgradbe.



Strokovna knjiga ogrevanje

Knjiga Ogrevanje


Knjiga »Ogrevanje – vse za ogrevalno tehniko«, ki jo smo jo izdali meseca julija 2013, ne zagotavlja samo znanja o tehniki, zamenjuje tudi številne in že do zdaj uveljavljena mnenja strokovnjakov. Moja želja je , da se s pomočjo kakovostne strokovne knjige, kateri bodo sledile še knjige, kjer bodo opisani sodobni načini o prezračevanju, kakovostni gradnji objektov kot je ničelna energijska hiša ter izvajanje vodovodnih instalacij.

Naročite svoj izvod knjige Ogrevanje