Že mesece ne mine dan, ko nas ne bi mediji obveščali o naraščanju cen za energijo, o prevelikih oddajanjih emisij CO2 in, iz omenjenega, narašča tudi inflacija. Iskreno rečeno, ali se ne počutite že preobremenjeno?
V primeru, da se z mojim vprašanjem strinjate, vam želim, da si na spletu preberete novo dokumentacijo z navodili »Leto 2100 - podnebje v krizi«. Pomaga vam, da boste vedno znova podpirali ukrepe, ki so namenjeni zaščiti okolja. V »Navodilih« 2100 se podnebne spremembe obravnavajo iz globalnega vidika, ki mu sledi globalno segrevanje, s posledicami za ljudstvo in okolje.
Že čez dobri dve leti bo, po izračunih, zaradi globalnega segrevanja, zgrajen največji računalnik na svetu »Zemeljski simulator«, ki bo prikazal, kakšno bo videti podnebje čez 100 let. Posledice globalnega segrevanja bodo dokumentirane in prikazane na učinkovit način. Prikazan bo ekstremni porast vremenskih pojavov, ki je samo eden izmed številnih. Zaradi taljenja ledu in dviga morske gladine, se zmanjšuje življenjski prostor milijonom ljudi. Po prognozah bo na jugu Evrope, zaradi hitrega razvoja, vse več sušnih področij, velik bo izpad pridelkov za prehrano, vse več ljudi pa si bo prisiljeno iskati nov dom. Zelo zaskrbljujoče so tudi prognoze za »zelena pljuča« našega planeta. Deževni gozd, kot ga imenujemo na območju reke Amazonke, vse bolj postaja savana in počasi se bo spremenil v puščavo. Ta sprememba vsekakor ne bo na osnovi napredka, temveč kot posledica globalnega segrevanja.
Potrebno je tudi omeniti, da je v urbanem naselju Pariza, leta 2003 že večkrat prišlo do izredno vročih dni. Za takšne podnebne situacije so naša mesta še relativno slabo pripravljena. Obstaja resna nevarnost za starejše in bolne ljudi.
Kljub vsemu, da so nevarne napovedi v prikazanem filmu »Scenarij za leto 2100« postale, za občinstvo zaskrbljujoča, jih v večini vseeno obstaja prepričanje, da morajo, v svojem vsakdanjem življenju, dati vsaj majhen prispevek za reševanje podnebne krize.
Po mnenju mnogih strokovnjakov, nam bodo ostale posledice, tudi sedanje finančne in gospodarske krize, ta, nas bo verjetno spremljala še kar nekaj časa. Četudi, v teh kriznih časih, namenjajo nekatere vlade tudi več milijard težke reševalne pakete velikim podjetjem in tovarnam, toda kaj se pravzaprav dogaja na regionalnem nivoju? Katere posledice ima globalna kriza na manjše občinske blagajne? Jih je morda kriza kratko malo obšla?
V sedanji aktualni finančni krizi, ki si jo želi reformirati celotna družba, in ni pomembna samo za gospodarsko in politično elito, temveč poziva vse državljane, da sodelujejo pri sedanjih spremembah, na regionalnem, kot tudi globalnem odnosu. Glavna točka bi morala glasiti: »nihče ne sme priti pod kolesa.« Potrebno je realizirati socialne projekte, pomagati pri revščini in zagotavljati nova delovna mesta. Neka druga delovna skupina mora poskrbeti zato, da se spodbuja poraba lokalnih produktov.
Na regionalnih območjih je potrebno razviti bančništvo, tako imenovano »Solidarno varčevalno knjižico«, oziroma priskrbeti ugodne »Solidarne kredite«, za občane, kot tudi za obrtnike in male podjetnike, z namenom spodbujanja regionalnega razvoja in odpiranja novih delovnih mest. Poskrbeti je potrebno tudi za dodeljevanje subvencioniranih posojil (brez velikih bančnih pribitkov!).
Delodajalcem omogočiti pogoje, da osebe, stare nad 50 let, pritegnejo k sodelovanju v njihovem podjetju. Tudi ženskam, po porodu, omogočiti ponovno vključitev v poklicno življenje. Število brezposelnih pa je potrebno zmanjšati na minimum. S pomočjo posebej odprte hranilne knjižice, lahko vsi varčevalci podprejo tale projekt.