Strokovnjaki predvidevajo, da bo energija valov, z imenom Ostriga, že v bližnji prihodnosti postala eden najbolj zanesljivih in predvidljivih virov obnovljive energije.
Ostriga je hidroelektrični valovni energijski pretvornik, namenjen za pretvorbo vodne energije v električno. Na obali je nameščen hidroelektrični energetski pretvornik, ki vodo z visokim pritiskom pretvori v električno energijo.
Oyster oziroma ostriga se imenuje novi vir energije, ki jo je razvilo podjetje Aquamarine power, ki se nahaja v Edinburgu na Škotskem. Podjetje je predstavilo njihov najnovejši izum za pridobivanje energije iz valov.
Za poskus in predstavitev novega izuma so se odločili na obali otoka Orkney na otočju severne Škotske. Nov izdelek za izrabo valov iz morja so poimenovali Ostriga. Prednost novega tipa izdelka za izrabo valov je predvsem v tem, da se ga lahko namesti v neposredni bližini morske obale in v plitki vodi.
V podjetju zagotavljajo, da lahko vsaka posamezna enota proizvede od 300-600 kW električne energije. Tako bo na kompletni farmi, kot takšno postavitev na morju najpogosteje imenujejo, stalo kar 10 enot Ostrig, ki merijo 18 x 12 x 2 m. Enote bodo postavljene ena za drugo in bodo, skozi leto, s proizvedeno električno energijo, lahko oskrbovale približno 6 tisoč domov.
Da je izdelek zanimiv, dokazujejo številna večja podjetja, ki se z tovrstno dejavnostjo ukvarjajo. Proizveden produkt je drugačen od vseh do sedaj izdelanih podobnih sistemov. Številni vitalni deli za delovanje celotne naprave so namreč nameščeni na obali. Ko se v vodo nameščeni ovali, zaradi valovanja morja zavrtijo, potisnejo vodo skozi posebno cev, ki je speljana na obalo kjer je nameščen električni generator, ki nato pretvori vodno energijo v električno.
Del sistema se nahaja v morju na globini 16 m, kjer je valovanje morja najbolj konstantno. Celoten sistem deluje tiho in ne povzroča ropota za okolje in živali, ki se gibljejo v neposredni bližini. Proizvajalec upa, da bo ostriga v kratkem prešla v masovno proizvodnjo. Po izračunih pa naj bi celoten sistem na leto zmanjšal do 500 ton emisij CO2 v ozračje.
Z razvojem sistema so v podjetju začeli že leta 2005 in trenutno je celotna naprava še na stopnji razvoja. Začetki razvoja so bili testirani v bazenu v merilu 1:4 in 1:20. Prvi preizkusi v pravem merilu pa so bili na Škotskem leta 2008. Prvi pravi produkt bo izdelan in predan v pogon že letošnjo jesen.