Medsebojni vpliv sončnega sevanja in toplotne potrebe
Sončno sevanje je nasprotna smer z energijskimi potrebami neke hiše (zgradbe). Z uporabo sončne energije lahko pokrivamo toplotne potrebe skozi celotno sezono. Še posebej je primerno za ogrevanje v prehodnem obdobju, ko so toplotne potrebe veliko manjše in sicer na začetku in na koncu ogrevalne sezone (september, oktober in marec april, maj).Tako se v stanovanjskih zgradbah že dolgo, s pasivno uporabo, izrablja sončna energija. Z uporabo sončnih sprejemnikov se bo delež solarnega ogrevanje v prihodnosti le povečeval.
Potrebe po topli vodi skozi celo leto so konstantne in znašajo približno od 15 do 25 % skupnih potreb energije za enodružinsko hišo. Če želimo pokrivati celotne potrebe energije skozi leto, moramo uporabiti bodisi zelo velik in toplotno dobro izolirani hranilnik ali zelo veliko število sončnih sprejemnikov oziroma uporabo obeh variant hkrati.
Dimenzioniranje toplotnega hranilnika za toplo vodo
Za velikost oziroma dimenzijo toplotnega hranilnika je bilo v preteklosti podanih že veliko število izračunov in smernic. Za enostavno določanje je potrebno vedeti, da mora biti dimenzija toplotnega hranilnika od 1,3 do 1,7 krat večja, od volumna dnevne porabe tople vode.
Dimenzioniranje toplotnega hranilnika za ogrevanje
Za zagotovitev enakomerne temperature v prostoru, moramo uravnovesiti nihanje od razpoložljive in potrebne energije. Pri tem nastopijo naslednje razlike glede na:
- Urna nihanja sončnega sevanja (maksimalno za 1 dan) lahko ustrezno količino tople vode v toplotnem hranilniku za hišo in nihanjem temperature v prostoru pridušimo.
- V primeru, da je več dni zelo malo sončnega sevanja, lahko v tem času premostimo s pomočjo manjšega toplotnega hranilnika (1-3 m3).
- Sezonska nihanja z energijo Sonca lahko izravnamo samo s pomočjo velikega toplotnega hranilnika.
Na sliki št. 1 je prikazan vpliv velikosti toplotnega hranilnika in površine sončnih sprejemnikov za maksimalno pokrivanje toplotnih potreb sončne naprave. Primerna velikost toplotnega hranilnika za potrošno toplo vodo je okoli 500 litrov in konstantna poraba tople vode znaša okoli 240 l/na dan. Uporabimo dva toplotna hranilnika z enako regulacijo in avtomatskim kotlom (ki ni krmiljen preko hranilnika za ogrevanje). Temperatura ogrevalnega sistema znaša 35/28 oC, kar je zelo nizko. Na preglednici je prikazana klima za Maribor.
Za osnovno delovanje potrebujemo kratkotrajni in dolgotrajni toplotni hranilnik:
- Popolnoma brez hranilnika je pokrivanje toplotnih potreb zelo majhno. Z velikim toplotnim hranilnikom lahko vrednosti povečamo. Z velikostjo toplotnega hranilnika od 0,1 - 0,3 m3 za kW potrebne toplotne moči, dvignemo stopnjo za pokrivanje na vrednost med 20 in 60 %, odvisno od površine sončnih sprejemnikov. S takšno velikostjo toplotnega hranilnika lahko premostimo urna in dnevna nihanja sončnega sevanja.
- Šele od te velikosti naprej, lahko govorimo o dolgotrajnem hranilniku za toplo vodo. Krivulja se vzpenja bolj vodoravno, saj se vsa shranjena toplota v hranilniku izrabi le enkrat na leto. Pri prej omenjeni napravi, bi z 10 m2/kW površine sončnih sprejemnikov in z 10 m3 velikim toplotnim hranilnikom/kW ter s posebej, za ta primer, optimirano povezavo solarnega sistema, dosegli do 90 % skupnih potreb.
Priporočana velikost toplotnega hranilnika znaša med 0,1 - 0,3 m3 na kW toplotne obremenitve, saj je tukaj visoka stopnja solarnega pokrivanja, po relativno nizki ceni, lahko dosegljiva.