Ne samo gradnji novih sodobnih stavb, vse večji pomen se daje tudi sanaciji starih stavb, in sicer tako, da bi se dosegla letna primarna raba energije 30 kWh/m2, kar je preračunano v kurilno olje okoli 3 l/m2. Ta varčen način »tri litrske hiše« je analogno prikazana k »avto na tri litre«. Ta varianta se je ustalila že koncem 90. let, kot boljša izmed variant nizko energijskih hiš (NEH). Trilitrska hiša je prav tako kot tudi »ultra energijska hiša«, marketinško zaščitena.
Do danes ni določeno kaj uporabljati, koristno energijo, končno energijo ali primarno energijo. Z razširjanjem predpisov o varčevanju z energijo, ki vključujejo tudi izračun količine porabe končne energije in ovrednotenje primarnih energetskih naprav, se definicija razširi in na novo interpretira.
Nizko energetski objekti so objekti, ki letno ne porabijo več, kot 34 kWh/a primarne energije na m2, kar je enakovredno 3 litrom kurilnega olja. Ta količina kurilnega olja mora zadostovati za ogrevanje (končna energija), za pogonsko energijo črpalk in podobno pomožno energijo. V to količino energije ni zavzeta priprava tople sanitarne vode. Slika prikazuje obnovo hiše in preureditev v 3 - litrsko hišo.
Pri ogrevanju z regenerativnimi sistemi, kot so ogrevanje z lesom, površinsko bližnjo geotermijo ali čem podobnim, ta izračun ni primeren, ker prihaja do visokih vrednosti potrebe po energiji, zaradi razvrščanja po primarni energiji, glede na dobre izračune pri regenerativnih sistemih.
Ultra nizko energijska hiša (hiša »tri litre«) je nadgradnja nizko energijske hiše (NEH), ki se ne distancira od konvencionalnih ogrevalnih tehnik, kot pri pasivni hiši. To nam dokazuje, da je mogoče standard nizko energijskih hiš izpopolniti, tako, da konvencionalno energijsko varčno hišno tehniko in dobro toplotno izoliran objekt v načrtih združimo.
Porabo energije pri NEH tako znižamo iz 7 litrov/m2 na 3 litre/m2. Torej na manj kot na tretjino, kot je poraba pri konvencionalni novogradnji - 10 litrov/m2. Hiše na »tri litre« so se pojavile v sredini 90 let. Material za gradnjo je les. Hiše so grajene pod nadzorom institucij, ki jih načrtujejo.
V osnovi je hiša »tri litre« predhodnica energijsko varčne hiše. Pri energijsko varčni hiši je določeno, da je poraba primarne energije med 40 in 60 kWh/m2. Tukaj je upoštevana tudi priprava tople sanitarne vode.