Odločitev za energijsko varčno zasnovo je prikazana v barvni tabeli. Kot osrednja točka je prikazana pasivna hiša, s težiščem na optimalni toplotni izolaciji in energijski porabi, znižano na najnižjo možno mero. Pri tem se pokaže zasnova, da je hiša narejena za ustvarjanje dobička.
Nov način gradnje sten in izolacija z novimi materiali iz naravnega lesa, kjer znaša toplotna U-vrednost 0,159 W/m2 K, po EnEV zahtevah, kar je nižje celo za 65 odstotkov. To pomeni, veliko manjšo energijsko potrebo, z odgovarjajočimi nižjimi stroški in zmanjšano proizvodnjo emisij ogljikovega dioksida (slika št. 2).
Legenda k sliki št. 2 - |
Prerez zunanje stene za nizkoenergijsko hišo, od zunaj navznoter: |
Zaključni sloj Armiran omet Lesna izolacijska plošča Mineralna izolacijska plošča Lesna izolacijska vlakna Lesna plošča Svilena parna zapora Mavčna plošča |
S kombinacijo z inteligentno hišno tehniko bomo iz nizkoenergijske hiše dobili zgradbo, ki lahko pridobi več energije, kot jo potrebuje: s toplotno črpalko pokrivamo kompletno potrebo za ogrevanje hiše in zadostno količino sanitarne tople vode. Na streho vgrajeni, fotonapetostni sistem pretvarja sončno energijo v električno. Tako se lahko s hišno elektrarno, brezplačno pokrivajo potrebe za gospodinjstvo, višek proizvedene električne energije pa oddajamo v javno električno omrežje. Na sliki št. 3 so prikazane potrebne naprave za pridobivanje energije v pasivni hiši.
Legenda k sliki št. 3 |
Tako deluje foto napetostna naprava: |
Hišna sončna elektrarna je sestavljena s solarnimi moduli (1) in s pretvornikom (2), ki enosmerni tok spremeni v izmenični tok. Količino proizvedene električne energije odčitamo na merilniku dovedenega toka (3). Skozi zemeljsko sondo (4) se pretaka slanica, ki odvzema toploto iz zemlje in se segreje. S pomočjo toplotne črpalke (5) se toplota vode dogreje na potrebno temperaturo za ogrevanje s talnim ogrevanjem (6) in za ogrevanje sanitarne tople vode (7). |
Trenutna cena za prodano električno energijo znaša v Evropi preko 50 centov za kW/h. Ker lahko foto napetostna naprava proizvede več električne energije, kot jo potrebujemo, je vložen denar za napravo, zagotovo dobra naložba. Slika št. 4 prikazuje optimalno delovanje s toplozračnim ogrevanjem.
Legenda k sliki št. 4 |
Tako deluje toplozračno ogrevanje: |
Jedro je osrednji element (1). V njem delujeta dva ventilatorja, toplotni menjalnik, filter zraka na dovodu in na odvodu za odpadni zrak ter filter na toplotni črpalki zrak/zrak. Ventilator za sveži zrak sesa od zunaj sveži zrak (2), ki se v napravi najprej filtrira in nato odvaja v bivalne prostore (3). Ventilator za odpadni zrak hkrati odvzame vlago v prostorih (4), ki ga naprava prav tako filtrira in nato transportira na prosto (5). Vsebovana temperatura se, preko toplotnega menjalnika, od 50 do 70 % prenese na dovedeni sveži zrak. Osrednja prezračevalna naprava priključena na toplotno črpalko zrak - voda (6). Priprava tople sanitarne vode (7). |
Investitorji se lahko pri takšni zasnovi odločijo, da z dodatnimi tehničnimi paketi, kot je vgradnja foto napetostne naprave, toplotne črpalke, izvedba ogrevanja z zrakom ali s solarnim ogrevanjem, dosežejo dodatni energetski potencial, za prihranek energije v zgradbah. Vse to jasno dokazuje, da je ta energetski potencial smiselno razvijati tudi v prihodnje.