Katero vrsto toplotne izolacije in kolikšno debelino izbrati, da bo vloženi strošek povrnjen v čim krajšem času, je vprašanje s katerim se soočimo, kadar razmišljamo o varčevanju z energijo. Pri tem moramo računati, v kolikšnem času bomo, od opravljenih del za varčevanje in z ogrevalnim sistemom, ki ga uporabljamo, lahko dobili nazaj vložen strošek. Velik del obdobja, na primer med 7 in 23 mesecev pri toplotni izolaciji iz Poliuretana, je odvisen od različnih proizvajalcev in je v glavnem posledica razlik v kakovosti proizvoda (npr. gostota materiala). Slika št. 1 prikazuje energijsko amortizacijo izolacijskih materialov.
Po opisanem torej ni mogoče natančno oceniti, ampak zgolj le oceniti. Maksimalno traja okoli 23 mesecev, da proizvedeno energijo dobimo nazaj (slika 1). To je kratko časovno obdobje, v zvezi z življenjsko dobo komponent. Izolacija se vedno izplača. Istočasno pa se velikokrat izkaže, da so v najboljšem primeru, nekatere toplotne izolacije veliko boljše kot druge. Zaključek tega razmisleka: prednost je pri celulozi, ploščah iz lesne volne ali lesnih ostružkih in se izogibati izolacijski peni.
Druga merila za izbor iz vidika varstva okolja so:
- skladnost s pokrajino, pri pridobivanju surovega materiala;
- dolgoročna razpoložljivost blaga,
- prednost lokalnih materialov (kratek transport)
- prednost za reciklirane proizvode,
- nizke emisije škodljivih snovi (proizvodnja, uporaba in rušenje),
- prispevek za zdravje in udobje.
Na podlagi teh meril obnovljivih izolacijskih materialov kot so: lan, konoplja, lesni oblanci in morda tudi kokos, pluta, drevesa in ovčja volna, kakor tudi reciklirani materiali (celuloza), so še posebej ugodni.