Pri ločenih sistemih sta na razpolago dva instalacijska sistema. Pri mešanem sistemu moramo popolnoma ločiti deževnico in odpadno vodo že znotraj zgradbe in jo lahko združimo šele tik pred priključkom v kanalizacijo.
Odvodno instalacijo lahko izvedemo:
- V stanovanjih in bivalnih prostorih: prekrito v navpičnih zidnih utorih, lahko tudi v stropnih utorih in v horizontalni liniji.
- V kleteh in sosednjih prostorih: cevi so lahko nameščene v utorih ali prosto pod strop oziroma zidove z določenim odmikom približno 6 cm zaradi lažje montaže in lažjega dostopa za čiščenje. Za čiščenje se upošteva d plus 1,5 cm vključno 2,5 do 3 cm za keramične ploščice.
- v nedostopnih mestih v zemlji: znotraj kletnih temeljev oziroma izven zgradbe kot zemeljski vod in priključni kanal do priključka na javno kanalizacijo.
Pritrjevanje navpičnih ali vodoravnih instalacij na stene se izvede s pomočjo cevnih pritrdil oziroma cevnih objemk. Za instalacije pod stropi uporabimo viseča cevna obešala, podložena z elastičnim materialom. Pri instalacijah, ki so izvedene s cevmi iz plastičnih materialov je potrebno posebno pozornost nameniti velikim raztezkom in upoštevati izvedbo montaže kot prikazuje slika 1.
Padec talne instalacije
Talne instalacije moramo instalirati z enakomernim padcem, preglednica 1. Normalni padec znaša po pravilu 2 % (2 cm/m) in vse do 5 % (5 cm/m). Pri velikih višinskih razlikah se uporabljajo pravokotne zapore v povezavi z revizijskimi jaškom.
Priključne instalacije (PI)
Med priključne instalacije štejemo instalacijo s proti smradno zaporo, in vse instalacije za odvajanje odplak in odpadne vode.
Razlikujemo instalacije s posameznimi priključki (posamezni priključni vod PPV) in z zbirnimi priključki (ZPV), ki omogočajo priključitev več odtočnih instalacij. Za priključne instalacije (z izjemo WC - ja in pisoarja) se lahko uporabljajo materiali, ki so primerni za vročo vodo.
Na zgornjem koncu zbirnih priključnih instalacij in vrstni namestitvi elementov se mora vgraditi čistilni element. Za priključitev priključnih instalacij se vgradi 88o odcep. Hidravlično ugodnejši in najbolj primerni so odcepi z notranjim radiem v nasprotju z notranjim ostrim robom v odcepu.
Pri montaži je potrebno upoštevati:
- Priključne instalacije padnih vod stranišč, kopalnih kadi in tušev so speljane tako, da je višinska razlika - h med vodno gladino v smradni zapori in med dnom priključne instalacije, v odcepu padne cevi ≥ imenske vrednosti (DN) - slika 2.
- Sosednje priključne cevi morajo biti položene tako, da se izognemo splakovanju drugih priključkov.
- Pri vgradnji priključnih instalacij moramo vedno upoštevati, da lahko pride do spiranja sosednjih priključkov iz straniščne školjke.- slika 3
- Načeloma je ugodneje, da straniščno školjko v spodnji etaži postavimo na drugo odtočno mesto.
Pri uporabi odcepov z notranjim radiem je lahko padna instalacija bistveno močneje obremenjena, čeprav ima manjše dimenzije. Odcepi z notranjim radiem se kljub veliko manjšemu hidravličnem uporu, ne vgrajujejo v tolikšni meri kot bi se morali. Primer izvedbe priključka odpadne vode na padni vod prikazuje slika 4.