Ogrevanje

Na poti k bolj trajnostni energetski prihodnosti

V energetskih raziskavah je švicarsko podjetje ETH eno izmed vodilnih na svetu, ki raziskuje sistem z zemeljskimi sondami za ogrevanje, toplo vodo in hlajenje.


Novi načini in trajnostna energetska prihodnost sta vključena v njihovi vsakdanji praksi. Prvi izmed večjih energetskih objektov na geotermalno energijo gradijo v kraju Hönggerberg. Pomembno jim je, da se zmanjša poraba energije in emisij CO2, kar je tudi optimizacija delovanja v stavbah ETH. Zaradi novega geotermalnega sistema za ogrevanje in hlajenje stavbe, ki ne bo povzročal odvajanja emisij CO2, bodo v celoti zgradili do leta 2025.

Tako bo že v bližnji prihodnosti "nov geotermalni sistem, ki ga zdaj gradijo, postal mejnik,« s katerim bo zagotovljena varnost osebja, zdravja in okolja.

Sistem je nenaraven in v poletju spada med hladilno odpadno toploto in je shranjena v prsti do globine 200 m. V zimskem času se lahko uporablja za ponovno ogrevanje. Ključnega pomena je, da je treba ogrevanje in hlajenje obravnavati skupaj, v omrežnem sistemu. Zahvaljujoč tej inovativni zasnovi za ogrevanje in hlajenje stavbe bo do leta 2025 povzročilo odvajanje emisij, ki bo praktično skoraj brez CO2.

Sistem izveden z zemeljskimi sondami_2 

Slika - Zaradi novega geotermalnega sistema bosta ogrevanje in hlajenje stavb v Hönggerbergu v Švici že leta 2025 delovali skoraj brez emisij CO2.

Prvi podzemni sistem za shranjevanje toplote, pridobljene z zemeljskimi sondami, gre v delovanje

Obroč oskrbe, ki je v povezavi ogrevanja in hlajenja v objektu Hönggerberg je skoraj zaključen. To bo prva stavba, ki bo povezana z zemeljskimi sondami (glej sliko). To se dobro ujema z zasnovo, ki spada v energetske raziskave svetovnega merila. Kako stvari stojijo sploh s porabo energije ter emisije CO2 v svoji hiši?

Do leta 2004 se je poraba energije na referenčnem območju visoko povečevala na uporabnika. Od takrat dalje gredo nazaj. "Absolutno narašča povpraševanje po električni energiji, vendar manj na osebo, saj se energija uporablja veliko bolj učinkovito«. Nasprotno je pri porabi fosilnih goriv in neposredno odvajanje emisij CO2.

Reka Limmat zagotavlja toploto

Energija, ki je potrebna za delovanje objekta ETH se dobavlja iz električne in toplotne energije. Sedanja proizvodnja se skoraj v celoti napaja iz elektrarne v mestu Zurich. Le 0,25 odstotka prihaja iz sončnih celic na stavbah ETH (delež energije iz sončnih celic, oskrbuje v celoti z električno energijo v Švici in trenutno znaša okoli 0,1 odstotka).

Pri oskrbi s toploto na mestih, ki so od središča dveh ETH podjetij v Hönggerbergu se način pridobivanja energije, razlikuje. V središču deluje toplotna črpalka Walche, ki dovaja vodo iz reke Limmat in jo hladi do 0,7 oC, kar predstavlja približno dve tretjini dobavljene toplote. Vse ostalo je na voljo preko parovoda kot daljinska toplota, ki jo dobijo iz odpadne toplote in elektrarne Hagenholz ali pa prihaja iz predelane odpadne toplote.

V Hönggerbergu pridobivajo toploto preko plinskega ogrevalnega kotla. Sočasna proizvodnja toplotne in električne energije v predelih, ki so bolj odmaknjeni, proizvodnja električne energije, že od leta 2011 tam več ne proizvajajo¸ saj niso primerne za novo energetsko zasnovo v Hönggerbergu.

Operativna optimizacija kot trajna naloga

Podjetje ETH Zürich je označeno z relativno visoko porabo energije. Razlog za to je, med drugim, delne raziskovalne dejavnosti in moči intenzivnosti. "Zahteve za izračun moči in potrebne zmogljivosti strežnika še naprej naglo narašča." Samo za delovanje električne energije in hlajenje strežnikov bi bilo dodatno potrebne še 25 do 30 odstotkov energije.

Delež povpraševanja po električni energiji za hlajenje je ocenjen na 10 odstotkov in v prihodnosti pričakujejo še nadaljnje povečanje. "Izboljšanje učinkovitosti hlajenja, je ena izmed stalnih nalog". Obračunano odpadno toploto bi lahko izrabili veliko bolje.

Velik del je sicer trenutno še okoliškega zraka. Projekt Center Hönggerberg ni tako preprost za podjetje ETH, saj je smiselna tudi uporaba odpadne toplote. Če je poleti temperatura pri hlajenju posebno visoka, praktično toplota ni potrebna.

Nova LED osvetlitev na Hönggerbergu

Osvetlitev stane približno 10 odstotkov od porabe električne energije. Ker so stavbe večinoma opremljene s številnimi posameznimi zastarelimi in različnimi svetilkami, bi izboljšave lahko bile tudi tukaj precej bolj zanesljive. Dober primer za to je nova in zelo učinkovita LED osvetlitev v glavni stavbi. Na upravni stavbi ETH v Hönggerbergu so nadomestiti 30 let staro zunanjo razsvetljavo in vgradili LED svetilke.

I.K.



Strokovna knjiga ogrevanje

Knjiga Ogrevanje


Knjiga »Ogrevanje – vse za ogrevalno tehniko«, ki jo smo jo izdali meseca julija 2013, ne zagotavlja samo znanja o tehniki, zamenjuje tudi številne in že do zdaj uveljavljena mnenja strokovnjakov. Moja želja je , da se s pomočjo kakovostne strokovne knjige, kateri bodo sledile še knjige, kjer bodo opisani sodobni načini o prezračevanju, kakovostni gradnji objektov kot je ničelna energijska hiša ter izvajanje vodovodnih instalacij.

Naročite svoj izvod knjige Ogrevanje