Oskrba z zrakom preko kotla za izgorevanje
Tako imenovana oskrba z zrakom preko kotla za izgorevanje pride pod vprašaj, kadar
- ima prostor namestitve kurišča vgrajena minimalno vsaj ena vrata na zunanji steni, ki se odpirajo navzven ali okno, ki jo je mogoče odpreti, in minimalno prostornino 4 m3 za vsak 1 kW ogrevalne zmogljivosti ali
- prostor za namestitev nima vrat ali okna na prosto. Ta prostor za namestitev mora biti drugi "zračni prostor izgorevanja" (to je soba z zunanjimi vrati ali, da je mogoče odpreti okna), ki so neposredno ali posredno povezani s pretokom zraka (skozi odprtine) isto stanovanje ali podobna uporabna enote. To se imenuje "oskrba z zrakom preko kotla za izgorevanje".
Primer za izračun: Plinska naprava tipa B z 18 kW nazivne moči. Površina prostora za namestitev plinske naprave 20 m2 Zgorevalni zrak za prostor 15 m2 Svetla višina: 2,4 m Skupna prostornina = (20 + 15) ∙ 2,4 = 84 m3 84 m3 : 4 m3 / kW = 21 kW Prostornina neposrednega izgorevanja zraka zadostuje za namestitev plina za plinske kurilne naprave. |
Neposredno povezava z zrakom preko kotla za izgorevanje:
Kotel je povezan neposredno s pretokom zraka z enim ali z večjim številom sosednjih prostorov, ki mejijo neposredno s tehničnim izgorevanjem. Za zadostno količino oskrbe z zgorevalnim zrakom so odvisni od nekaterih ukrepov (zračne odprtine, z notranjim izgorevanjem, neskrajšano, okrnjena vratno krilo) so odvisni od prostorskih spremenljivk, ki so pridruženi z zgorevanjem v zračnih prostorih in so potrebna notranja vrata / predelne stene itn. (glej sliko G 31/1 in 2).
Pri tem je prostornina sosednjega zgorevalnega zračnega prostora in dovoljena namestitev prostora, v kolikor znaša površina samega okna minimalno 4 m3/kW skupne nazivne toplotne moči.
Slika G 30/1 - Neposredno zgorevanje zraka
Posredna povezava:
Posredna povezava je primerna, če je prostor namestitve povezan preko enega ali več sosednjih "prostorov z nameščeno kurilno napravo" (soba z okni ali brez), z eno ali več zračnimi prostori za zgorevanje in so zračno tehnično povezani, da se doseže zahtevana 4 m3 / kW nazivna toplotna moč.
Slika G 30/2 – Posredno zgorevanje zraka v ogrevalnem kotlu
Povezava med izgorevanjem v zračnem prostoru in poveznih prostorov je kot pri neposrednem izgorevanju v kotlu s prezračevanjem. Poleg tega je treba pripraviti povezave med povezanimi prostori enega za drugim ter med sestavljenimi prostori in prostori z ustreznim odprtjem zgorevalnega zraka ≥ 150 cm2 s prostim prečnim prerezom. V sestavljenih prostorih z odprtimi okni sme obsegati prostornino za dovod zraka v prostor z nameščenim kuriščem, ustrezati izračunani zgorevalni vrednosti.
Pripomba k slikama G 30/1 in 2: Za izvedbo povezav skozi odprtine kjer vodimo zrak za izgorevanje (o) in med prostorom za izgorevanjem zraka (ZPZ) ter nadzornim prostorom (NP) ali sestavljenega prostora (SP) so odprtine za dovajanje zraka v prostor ≥ 150 cm2, prostega prečnega prereza ali notranja vrata z ustrezno obliko vratnega krila, odvisno od modela vrat in neoporečne toplotne moči, ki se izračuna (glej preglednico G 31/1 in skico št. 2). Pri plinskih napravah tipa B1 je treba, (plinskim kuriščem z zagotovljenim pretokom zraka), je treba v prostoru, ki je manjši od prostornine na sosednjo sobo, ko se je obseg sobe vgradnje manjše kot 1 m3/kW skozi dve izgorevalni zračni odprtini z ≥ 150 cm2 prostega preseka med prostorom namestitve kurišča in izgorevalnega zračnega prostora (pri neposredni povezavi) s sosednjim obstoječim prostorom. Zahteve za dovod zgorevalnega zraka v prostor kot tudi tja, kjer se nahaja plinsko kurišče mora biti zagotovljena zadostna količina pretoka z zrakom. |
Zahteve za prezračevanje ogrevalnega kotla
Vsota prostornine prostora v vseh prostorih za prezračevanje ogrevalnega kotla, povezanih z zunanjimi vrati ali okni, mora biti večji za najmanj 4 krat m3 / kW nazivne toplotne moči.
Ustrezen dovod zraka za izgorevanje se šteje za zagotovljeno, če je vsota izračunane dovoljene toplotne vrednosti, opravljene v zračnih prostorih z zgorevanjem, odvisna od velikosti prostora in ukrepov ali položaja v notranjosti z vgrajenimi vrati in predelnimi stenami, ki ustrezajo krivulji na diagramu za pretok vsaj tako velika, kot je skupna nazivna toplotna moč.
Za pripravo zraka za izgorevanje pri zgorevanju v medsebojnih povezavah za notranja vrata se uporabi rešetka preseka > 150 cm2 ali ustrezno vratno krilo (glej sliko G 31/1 in 2).
V TRGI 1986/96 je podrobna preglednica, ki je povzeta v številčne vrednosti dovoljenih toplotnih izhodov in so vključeni (do 35 kW) in količine (do 140 m3).
Slika G 31/1 – Diagram za upravičeno ugotovitev toplotne moči zračnih kurilnih prostorov
Slika G 31/2 – Odprtini presekov za notranja vrata
Zahteve glede na prostorske zmogljivosti v pod prostoru plinske naprave tipa B2 in B3 (brez varovanja pretoka) so dovoljeni v prostorih z ali brez odpiranja vrat in oken na zunanji strani, odvisno od prostornine z namestitvijo, se prostor namestitve prezračuje, če je oskrba zraka za izgorevanje, zagotovljena preko prezračevanja.
Plinske naprave tipa B (pri zagotavljanju pretoka) so dovoljene v prostorih, z ali brez odpiranja vrat in oken na prosto. Kadar znaša minimalna prostornina 1 m3 / kW nazivne toplotne moči je oskrba z zadostno količino zraka za izgorevanje zagotovljena preko kotla s prezračevanjem. Poleg predpisov o zračnih prostorih z zrakom za izgorevanje so na plinskih napravah z varnostnim pretokom (tip B1) in so podane dodatne zahteve glede prostora in opreme, tako da, ko pride do uhajanje dimnih plinov (na primer, ko se začne) poteka zadostno zniževanje izpušnih plinov in tako ne more strupeni CO2 povzročiti nobene škode.
Slika G31/3 – Zahteve v prostoru namestitve kurišča
Če ima prostor za namestitev manjšo prostornino, kot 1 m3 / kW nazivne toplotne moči, nastanejo sosednje sobe takoj medsebojne povezave za zgorevalni zrak z dvema odprtinama, ki ima vsaka 150 cm2 prostega preseka. Torej imata tako med seboj povezani sobi skupaj zahtevani minimalni prehod zraka 1 m3 na 1 kW. Zgornja odprtina ne sme biti nižje od 1,80 m nad tlemi, spodnja odprtina pa je blizu tal. Druga soba se uporablja le kot kratkotrajni prostor za izpušni plin, ki se odvaja, saj nima zunanjih oken
Dovod zrak za izgorevanje skozi odprtine in odvod na prosto skozi odprtine za izgorevanje
Plinske naprave tipa B so lahko nameščene v prostorih
- Z odprtino na prosto za zgorevanje zraka skozi odprtino velikosti vsaj 150 cm2 prostega prečnega prereza ali
- dve odprtini za dovod zraka za izgorevanje z najmanj 75 cm2 prostega preseka.
Te zračne odprtine zraka za izgorevanje je treba zapreti, če so zagotovljene varnostne naprave na gorilniku, saj lahko gorilnik deluje le, ko je varnostna loputa na gorilniku odprta.
I.K.