Posebej je treba omeniti, da morajo biti plinske cevi vgrajene z dobro antikorozijsko zaščito. Kadar je mešana instalacija, kot pri vodovodnih instalacijah je tudi tukaj treba paziti, da baker (kot bolj plemenita kovina) nikoli ni vgrajena v smeri toka pred jekleno cevjo ali rezervoarjev, ki so iz manj plemenite kovine. Za podrobnosti o namestitvi in izjeme glej TRGI.
Slika G 50/1 - Možnosti namestitve cevi za plinovode
Polaganje pod omet
Cevi z delovnim tlakom do 100 mbar lahko zakrijemo pod ometom. Narediti je treba protikorozijsko zaščito pred namestitvijo. Pred ometi in pred izvedbo proti korozijske zaščite je treba na vgrajeni instalaciji opraviti obvezni tlačni preizkus vključno z vsemi cevnimi priključki. Cevi, ki so vlite v beton, strogo gledano niso zajete v izraz "pod omet vgrajena ali skrita ležeča". Z betonom oblite cevi lahko vgradimo brez zaščite pred korozijo. Paziti je treba le, da so cevi plinovodov, na vseh straneh naokrog zalite z najmanj 1,5 cm debelim betonom. Konkretno pa lahko prejemajo jedke dodatke (proti zmrzovanju, pospeševalci, zaviralci ali pospeševalniki). Beton ne sme prejeti nobenega zaščitnega proti korozivnega dodatka (proti zmrzovanju, zaviralci ali pospeševalniki).
Slika G 50/2 – Vgradnja plinskih cevi v prezračevani jašek pod visečim stropom
Vgradnja cevi pred steno
Vgradnja bakrenih cevi za plinsko instalacijo mora biti vedno pred steno. Pred steno vgrajene instalacije v mokrih in drugih vlažnih prostorih, kot na primer v ne prezračevanih kletnih prostorih, prav tako zahtevajo, ustrezno zaščito pred korozijo. Natančno izdelane jeklene cevi morajo biti prav tako v suhih prostorih in zaščitene pred korozijo.
Vgradnja cevi v jaške, kanalizacije in pod viseči strop
V primeru, da so instalacije nameščene v kanalih ali v jaških, so ta nadstropja ali posamezni oddelki (B) ali celotni oddelek (A), s približno nekaj 10 cm2 velikimi odprtinami za prezračevanje. Instalacije v jašku morajo biti zaščitene pred korozijo. Alternativno se lahko jaški ali kanali napolnijo z ustreznim in stabilnim gosto napolnjenim gradbenim materialom, ki je oblikovno obstojen. Tudi v primeru vodenja pod visečimi stropi je treba izvesti prezračevanje skozi prezračevalne naprave ali odprtine (C), ki so nujno potrebne.
Stenski in stropni preboji
Za stenske in stropne preboje, skozi katere vodimo razdelilne in cevne dvižne vode z odcepi, kjer v bistvu morajo biti osnovne cevi oplaščene. Pri vodenju skozi strope in stene, ki so grajeni z agresivnimi gradbenimi materiali (vključno kamen les, žlindre, mavec, beton proti zmrzovanju ali z dodanimi pospeševalniki) so plinske cevi in pocinkane jeklene cevi, z vseh strani obdane z bitumnom ali zavite z zaščitnimi blazinicami ali z ustrezno folijo. Tudi plastično oplaščenje cevi, mora zagotavljati odpornost na korozijo zaščitno oplaščene cevi, ki > morajo pri vgradnji štrleti 5 cm od agresivnih snovi, da lahko zagotovijo ustrezno zaščito pred korozijo.
Slika G 50/3 – Ne prezračevani jašek
Pritrjevanje cevi
Pritrjevanje cevi kot tudi izolacijski materiali, ki so izdelani za protipožarno varnost, morajo biti izdelani tako, da so nosilni deli za pritrjevanje cevi in komplet s pomožnim materialom, izdelani iz negorljivih materialov. Vgradnja plinske instalacije v ne prezračevanih prostorih in raznih votlinah
Če plinske instalacije vodimo skozi ne prezračevanih prostorov in raznih votlin, jih je treba namestiti v nerjavečih ali korozijsko odpornih cevnih materialih, ki jih ni mogoče zapreti na obeh koncih, tako da ne more uhajajoči plin nenadzorovano uhajati v votline in podobno.
I.K.