Plinske instalacije

Naprave za utekočinjeni naftni plin (UNP) in primernost uporabe


Uporablja se predvsem, kjer mreža javnega plina ni na voljo, tako da v primestnih območjih, na podeželju in oddaljenih gospodarskih dejavnostih, zlasti tam, kjer ni dovoljeno uporabljati zaradi varstva okolja trdnih goriv in kurilnega olja. Poleg UNP se najde uporaba v komercialnih kuhinjah, industriji, na gradbiščih in v prostem času pri zasebnem sektorju.

G68-1 logo
G68-1 logo

Slika G 68/1 – Logotip za utekočinjeni naftni plin (UNP)

K sliki G 68/1

Poleg klasičnih goriv, lesa, premoga, kurilnega olja in zemeljskega plina je UNP bil sprejet kot okolju prijazen vir energije na določenih področjih tržnega položaja.

Pravila za čisto priključitev plinskih naprav in zahteve za izpušne dimne sisteme v veliki meri ustrezajo tistim iz splošne plinske napeljave. To poglavje je torej le sklicevanje na posebne značilnosti za utekočinjeni zemeljski plin.

 

Pridobivanje

UNP se uporablja predvsem v obliki propan C3H8, butan C4H10 ali kot mešani plin teh dveh. UNP je proizveden v rafineriji v obliki krekinga iz surove nafte. Naraščajoče povpraševanje je vedno izpolnjeno z uvozom iz območij, ki proizvajajo nafto, kjer se UNP pridobiva kot povezava s plinom pri pridobivanju nafte in plina.

Lastnosti

UNP je v normalnih atmosferskih razmerah v plinasti obliki, lahko pa ga tudi pri sobni temperaturi pod relativno nizkem tlaku stisnemo v razmerju na približno 1/260 prostornine in je zato lahko pakiran v posodah pod tlakom, saj ga je mogoče razmeroma preprosto prevažati in skladiščiti v velikih količinah. Pri odstranjevanju tekočina izpari zaradi nizkega vrelišča in je koncentrirana oblika energije za izgorevanje. Glede na maso je utekočinjeni naftni plin z največjo gostoto energije vseh fosilnih goriv. UNP je okoli 1,8-krat tako težak kot zrak, kar pomeni, da mora v primeru uhajanja biti preprečeno, da se uhajajoči plin nabira v majhnih količinah in nizkih področjih, kjer je skupaj z zračno eksplozivno zmesjo (v 2 - 9 % plina).

Fizikalne in tehnične značilnosti gorenja

Preglednica G 68/2 - G 68/2 - Fizikalni podatki, utekočinjenega plina propana in butana (UNP)

Oznaka

Propan

Butan

Sestava

C3H8

C4H10

Gostota v tekoči fazi                                                          kg/l pri 15 oC

Gostota v plinskem stanju                                              kg/m3 pri 5 oC

0,510

2,011

0,580

2,708

Relativna gostota d                                                           (zrak = 1 )

1,55

2,09

Prostornina (tekočina)                                                    pri 0 oC  v 1 l

od 1 kg utekočinjenega naftnega plina                    pri 15 oC  v 1 l

1,88

1,96

1,68

1,72

Spec. volumen (plinastega)                                         pri 0 oC  v 1 l

Od  1 kg utekočinjenega naftnega plina                 pri 15 oC  v 1

508

535

373

393

Vrelišče                                                                                pri 1,013 bar

- 42 oC

- 0,5 oC

Toplotna vrednost H0 (Hs)                                           kWh/kg

kurilna vrednost Hu (Hi) )                                             kWh/kg

13,98

12,87

13,74

12,69

Wobbe indeks W0 (Ws)

Wobbe Wu (Wi)                                                                kWh/m3

20,79

22,60

23,74

25,70

Temperatura  vžiga                                                       z zrakom

Temperatura plamena                                                z zrakom

Temperatura rosišča izpušnih plinov

510 oC

55 oC

1925 oC

430 oC

  55 oC

1895 oC

Potreben zrak za izgorevanje                                    v m3/m3 plin

Maksimalna količina CO2 v dimnih plinih            maks. - %   

23,9

13,8

31,0

14,1

V preglednici G 68/2 so povzeti pomembni podatki za glavne fizikalne in tehnične lastnosti zgorevanja plinov propana in butana (za "načrtovanje ogrevanja z UNP"). Značilnosti drugih plinov goriva in tekočih plinov / mešanice z zrakom, glej G 1.1.2.

G68-3
G68-3

Slika G 68/3 – Propan in Butan

Prevoz in dostava

Pretežno srednje velika podjetja za oskrbo z UNP in s svojo široko razvejano paleto prevozov za polnjenje skladiščnih zmogljivosti zagotavljajo celovito in varno oskrbo v državi. Dostava se izvaja ali za manjše potrebe v jeklenkah za utekočinjeni naftni plin ali za nepremične rezervoarje, ki so podobni rezervoarjem za kurilno olje ter s podobno dostavo z avtocisterno. Glede na to je neoviran dostop in izstop vozil do 16 ton skupne teže. Dolžina dovodne cevi od avtocisterna je običajno 25 m.

G69-1
G69-1

Slika G 69/1 – Oznaka za nevarnost

Predpisi

Obsežno shranjevanje in uporabo tekočega plina kot tudi vgradnja UNP sistemov vsebujejo "Tehnična pravila za utekočinjeni naftni plin - TRF 1996", zvezek 1 in 2. Pravila za priključitev in vgradnjo plinskih naprav in izpušni sistemi so v veliki meri v besedilu opisani v splošnih pravilih za plinske naprave. Za shranjevanje, prevoz in polnjenje utekočinjenega naftnega plina in rezervoarjev (plinohrami) velja "Uredba o tlačnih posodah za plin" in polnjenje, ki se nanašajo na predpisana določila o tlačnih posodah in polnjenjih".

I.K.

 



Strokovna knjiga ogrevanje

Knjiga Ogrevanje


Knjiga »Ogrevanje – vse za ogrevalno tehniko«, ki jo smo jo izdali meseca julija 2013, ne zagotavlja samo znanja o tehniki, zamenjuje tudi številne in že do zdaj uveljavljena mnenja strokovnjakov. Moja želja je , da se s pomočjo kakovostne strokovne knjige, kateri bodo sledile še knjige, kjer bodo opisani sodobni načini o prezračevanju, kakovostni gradnji objektov kot je ničelna energijska hiša ter izvajanje vodovodnih instalacij.

Naročite svoj izvod knjige Ogrevanje