Kadar, je hiša, načrtovana z zamikom strehe se po navadi odločimo za hišo kot dvojček ali pa kot vrstne hiše, kar je zelo pogosto dobrodošlo, saj se te po navadi končajo neposredno na fasadi (glej sliko 570). Obstoječe žlebove je treba, če se izvaja dodatna toplotna izolacija, zmanjšati pred izvedbo izolacijskih del na fasadi.
Razdalja odtočnega žleba mora biti vsaj 20 mm od končanega zunanjega ometa na steni. Da lahko izmerimo potrebni odmik žlebov, preden začnemo s pritrjevanjem izolacijskih fasadnih plošč, se kakor pri zidovih in pokrivanju strešnih robov zajema debelina predvidene plasti: debelina lepila, izolacijske plošče, debelina ometa in morebitna debelina izravnalnega ometa, če je treba fasado izravnati.
Da lahko deževnico dovajamo v žleb, je treba zagotoviti odvod s kotnim priključkom, izdelanim iz pločevine (glej sliko 572), ki je vezan na žleb in pritrjen na stavbo skupaj s priključkom stenske plošče. Na spodnjem delu ovoja mora kot odvod zagotoviti, da se lahko deževnica nemoteno odvaja in omet ni obremenjen z vlago. Pomembno je, da se stenska pločevinasta povezava pred žlebom lahko premika neodvisno in da vzdolžna širitev žleba ne vpliva na povezavo stene.
Slika 570 - Pomanjkljiva izvedba povezave z odtočnim žlebom
Da na stenski zaključni priključek iz pločevine prenesemo vzdolžno natezno širjenje, uporabimo profil iz PVC in pločevinasti zaključni profil. Da te pogoje zagotovimo, je treba upoštevati podrobnosti, ki so opisane v poglavju o priključkih na steno 5.3.4 in je te pogoje treba obvezno upoštevati (glej sliko 573). Z vgradnjo letve za dodatno od kapljanje in s tem ločitev od stenskega priključka iz pločevine, se razmere povezava še izboljšati.
Slika 571 – Možnost pritrjevanja s pločevino z armiranim ometom
Kot alternativa za ometano povezavo lahko uporabimo priključni profil iz PVC s stenskim zaključkom iz pločevine, ki ga lahko vgradimo po končanih delih armiranega ometa (glej sliko 571). V tem primeru pri toplotno izolacijskih delih vgrajujemo po pritrjevanju okrogle toplotno zaščitne vložke na mestih, ki jih predhodno določi kleparski mojster. Ti montažni elementi so kasneje ometani z armiranim ometom in poskrbijo za vgradnjo s kovinskimi vijaki ter stabilno površino.
Slika 572 – Povezava s stensko pločevino in strešnim žlebom
Pri teh naknadnih vgradnjah moramo stensko zaključno pločevino vgraditi še pred zaključnim fasadnim ometom, da z vgrajenimi tesnili zagotovimo stabilno bočno tesnost in izvedemo končni omet, kot je določeno za omete v skupini P I in po DIN 18550 in DIN EN 998 -1 CS, ki pa je lahko preveč mehki. Z zaključnim slojem bodo nato povezani s tesnilnimi spoji, na podlagi PU ali bazi polimerov.
Slika 573 – Primer s pločevinasto povezavo
Prednost vseh naknadnih vgradenj elementov iz pločevine poteka po ločenih gradbenih zasnovah, v katerih ni za izvedbo potrebnih nobenih kovinskih delov, ki so povezani s toplotno izolacijsko zaščito (po WDVS) in v ozadju za pločevino, kjer poteka neprekinjena plast ometa kot zaščitni sloj. Slaba stran je, da se v zgornji zaključni točki poveže s tesnilnim spojem, ki mora biti predmet rednega pregleda in ga je po potrebi tudi zamenjati. Iz tega razloga je zelo koristno, da se dodatno vzpostavi dodatna povezava s stisljivim tesnilnim trakom, da tako dosežemo večjo varnost pred dežjem.
I.K.