Najlepše hiše

Streha in napušči


Za ceno med 15 in 60 evrov na kvadratni meter je to najcenejša možnost. Vendar pa je izbira med različnimi vrstami strešne izolacije. Če je zgornje nadstropje nenaseljeno in bi moralo ostati tako, ga morate pustiti pri talni izolaciji. Če pa pod streho prevladuje prijetno bivalno okolje, vam ne bo treba skrbeti za strešno izolacijo. Končni prihranki pri stroških ogrevanja so enaki.

Če se v povezavi z izolacijo fasade izvede tudi energetska prenova strehe, je treba upoštevati vse zahteve glede fizikalnih lastnosti zgradbe. Zlasti je treba upoštevati neprepusten prehod s strehe na zunanje strani.

Načrtovanje
Načeloma toplotna izolacija ne more prevzeti zračne tesnosti, oziroma tega ne more zagotoviti. Iz tega razloga je treba povezavo strešne konstrukcije načrtovati skupaj s toplotno izolacijo in izvesti tako, da notranji zrak ne more doseči ravni izolacijske plošče. Na vmesni pogled med streho in fasado je v tem pogledu še vedno dana premajhna pozornost.

Izvajanje kontrolnega seznama

Pred izvršitvijo je treba pojasniti:

- kako izvesti zračno tesnost na strehi,

- kje leži raven zračne tesnosti na zunanji steni,

- kako lahko izdelamo zračno tesni prehod.

 

Gradbena fizika

Toplotna zaščita:
Pri izvedbi toplotne izolacije na strešni konstrukciji je treba paziti, da se izolacijska raven strehe združuje v izolacijsko raven fasade, ne da bi pri tem nastale napake, kot so votline in s tem toplotni mostovi. Predsodki, ki so prikazani v nadaljevanju, predstavljajo nevarnost, da med energetsko posodobitvijo stavb ostanejo neobdelani.

Zračna zaščita:
Ker zračna zaščita ne more in ne sme biti zračno tesna, je treba paziti, da je pred izvedbo zagotovljena zračnost. Pri prehodu med streho in fasado se vedno postavlja vprašanje, kako določiti raven zračne neprepustnosti. Če je raven zračne neprepustnosti strešne površine pod strešnimi škarniki, je ta večinoma zaključena na notranji strani. Pri toplotni izolaciji z veliko debelino pogosto leži izolacija strehe nad strešnimi nosilci, zato lahko zračno prepustnost v notranjosti dejansko zanemarimo.

Dejstva, da morajo biti zgradbe zračno neprepustne, nimata zgolj učinka na varčevanje z energijo, ker se pri notranji toploti v zraku izgubi. Tu gre predvsem za preprečevanje škode, ki jo lahko povzroči utekočinjanje, saj lahko topli zrak v zaprtih prostorih povzroči veliko vode. Na ta način se vroč zrak vse bolj ohlajuje in se takoj utekočinja, ko doseže tlak nasičenja vodne pare. To utekočinjanje nato najdemo, na primer na zunanjih hladnih komponentah, kot so kompleti strešnih okrasnih letev, okenske police, pokrove ali prodorne komponente. Ta vlaga trajno uničuje gradbeno strukturo zgradbe. Da bi se temu izognili, je treba na hrbtni strani med streho in fasado priključiti nepredušno zaporo.

Zaključek
• Prehod med streho in fasado je treba načrtovati.
• Določiti neprepustno raven zraka.
• Priključki morajo biti skrbno zatesnjeni.

Strešni napušč pri izolaciji strehe-
Strešni napušč pri izolaciji strehe-

Primer razdalje pri vmesni toplotni izolaciji med škarniki
V primeru vmesne toplotne izolacije med škarniki (glej sliko -2) se toplotna izolacija izvede do notranjosti. Če so konzolni škarniki obdelani z opažem na spodnji strani, morajo biti vgrajeni tako, da je lahko izolacija nameščena pod zgornji strešni opaž ali na streho. Druga možnost je, da je izolacija napolnjena v škatlastem okvirju, ki je obdelan z opažem.

Povezava toplotne izolacije je treba narediti s poševnimi robovi in jih zatesniti s kompenzacijskim spojem. Na splošno je širina strešnega previsa 40 cm, med sprednjo stranjo strešnih žlebov in ravnijo ometa. Kompresijski spoji se lahko opustijo, saj v tem primeru ni treba računati na deževne obremenitve. Vendar pa je treba v tem primeru izvesti ločitev med ometom in lesom s prekrivnim ali penastim trakom, da se izognemo kitanju.

Pomembno je tudi zagotoviti, da je zgornja vrstica toplotno izolacijskih plošč zlepljena po celotni površini ali vsaj z neprekinjenim lepilnim trakom, da se s konvekcijo prepreči možen izstop zraka.

V preteklosti je bil prostor med škarniki zasnovan tako, da je medprostorska toplotna izolacija bila vedno zasnovana kot zračna strešna konstrukcija. Na takšnih prezračevanih strehah je treba pri sanaciji upoštevati zakon o toplotni in prezračevalni zaščiti.

Napušč povezan pri vemsni izolaciji škarnikov-
Napušč povezan pri vemsni izolaciji škarnikov-

Primeri streh z globinsko strešno izolacijo

Če je strešna izolacija zasnovana v skladu s sliko 3 , morajo biti razdalje glav škarniki odrezane ravno s steno. Samo na ta način lahko zračno tesno raven, vodeno nad škarniki, ki je vodena hkrati s parno zavoro, speljemo brez težav na zunanji omet. Če bi škarniki ostali ne odrezani, bi vsak posamezni škarnik predstavljal prodiranje zraka skozi in bi jo morali previdno zalepiti, kar bi povečalo tveganje uhajanja. Lepljenje spojev poteka s posebnimi kartušami.

Kot zamenjava za odrezane škarnike je treba v primeru večjih previsov strehe vključiti drsnike v izolacijsko raven strešne izolacije. To je prepleteno od spodaj ali kot je prikazano v podrobnostih, med drsniki, ki so nameščeni na streho.

Detajli o vmesni razdalji in namestitvi toplotne izolacije med škarniki
Gradbeno konstrukcijske povezave so v bistvu enake kot pri strehah. Pri toplotni izolaciji vmesne razdalje je treba poskrbeti, da ostanejo zračne po gradnji. Vbodna povezava s kompenzacijo mora biti izvedena tudi pri odmiku pod 40 cm.

Povezava napušča pri strešni izolaciji_1
Povezava napušča pri strešni izolaciji_1

Detajli o vmesni razdalji in namestitvi nadstrešne toplotne izolacije
Strešno izolacijo je treba namestiti nad obstoječim zunanjim zidom in neprepustno steno z zunanjim ometom. To povezavo lahko nato popolnoma pokrijete s toplotno izolacijo.

Različica, prikazana na sliki 1, pri kateri je strešna izolacija oplaščena spredaj, ni priporočljiva, ker je prehod med izolacijskimi materiali hkrati prehod med fasado in streho. Večja gibanja sestavnih delov s površine strehe lahko na tej točki povzročijo razpoke na ometu.

I.K.



Strokovna knjiga ogrevanje

Knjiga Ogrevanje


Knjiga »Ogrevanje – vse za ogrevalno tehniko«, ki jo smo jo izdali meseca julija 2013, ne zagotavlja samo znanja o tehniki, zamenjuje tudi številne in že do zdaj uveljavljena mnenja strokovnjakov. Moja želja je , da se s pomočjo kakovostne strokovne knjige, kateri bodo sledile še knjige, kjer bodo opisani sodobni načini o prezračevanju, kakovostni gradnji objektov kot je ničelna energijska hiša ter izvajanje vodovodnih instalacij.

Naročite svoj izvod knjige Ogrevanje