Prezračevanje

Zračni tokovi za odvajanje in dovajanje

V prihodnosti bodo morale biti zaznane vse komponente zgradbe, da bi ustvarile podatke, ki bodo zgradbi omogočili, da se prilagaja in da se bodo energetske raziskave za gorivo osredotočile na dejanske podatke in simulirana okolja.


Le pravilno nameščeni ventilatorji bodo dobro opravljali svoje delo. Seveda je nujno slediti proizvajalčevim navodilom za namestitev, vendar ti sami ne zadoščajo za zagotovitev, da bo vaš sistem energetsko učinkovit. Na žalost večina proizvajalcev dovoljuje razne konfiguracije, ki lahko privedejo tudi do zelo visokih računov energije.

Poleg popolnoma samodejno vodenih naprav VOT / VOE obstajajo še poenostavljeni sistemi in izpušni sistemi, ki pa ne dosegajo tako dobrih rezultatov. Ti sistemi navadno potegnejo zastarel zrak iz kopalnic, pralnic in kuhinj. Svež zrak je običajno dostavljen v spalnice in dnevne sobe. S popolnoma samodejno vodenimi sistemi lahko svež zrak in stari izrabljeni zrak dostavljamo oziroma odvajamo točno tja, kamor je načrtovalec načrtoval.

Zračni tokovi za odvajanje in dovajanje zraka
Zračni tokovi za odvajanje in dovajanje zraka

Ti sistemi porabijo manj energije kot sistemi, priključeni na ogrevalne kanale, in jih je veliko lažje uravnotežiti. Kot pri kateremkoli sistemu morajo biti kanali čim krajši in neposredni, z minimalno vgrajenimi koleni ali drugimi deli. Vodne šive je treba skrbno zapečatiti z določenimi lepilnimi ali HVAC trakovi.

Posebni dovodni kanali zagotavljajo svež zrak v dnevno sobo in spalnice, medtem ko izpušni kanali potegnejo dihalni zrak iz kopalnic in kuhinje. Prezračevalni kanali so ločeni od ogrevalnih in hladilnih vodov.

Poenostavljeni sistemi so dragi
Če hiša že ima kanal za sistem ogrevanja ali hlajenja, je mogoče zmanjšati stroške namestitve VOT / VOE z namestitvijo sistema brez namenskega kanala. Najcenejši pristop, ki se imenuje poenostavljen sistem, nastavimo tako, da potegne izpušni zrak iz glavnega povratnega voda pri sistemu s prisilnim prezračevanjem in dotok svežega zraka v isti kanal nekaj stopinj navzdol.
 Pri tej vrsti sistema mora biti tista točka, kjer se kanal svežega zraka priključi z vodom za odvodni zrak, od peči vsaj 3 m, (izmerjeno vzdolž odvodnega kanala), pri čemer mora biti priključek odvodnega zraka izveden vsaj 1 m navzgor od priključka svežega zraka.

Poenostavljen sistem deluje le, če je električni blok, ki vklopi ventilator pečice, kadar deluje HRV / ERV. Če prezračevanje deluje brez ventilatorja, se svež zrak vrne proti odvodnemu kanalu, kar preprečuje vstop svežemu zraku v hišo.
Glavna težava s poenostavljenim sistemom je ogromna energetska kazen, ki izhaja iz neprekinjenega delovanja ventilatorja peči. Nekateri imajo peči z močjo 800 W, katerih letni strošek lahko znaša več kot 900 €, če tečejo neprekinjeno (poleg stroškov, povezanih z delovanjem HRV / ERV, ocenjeno na 200 evrov letno ali več). Če ima peč energetsko učinkovit pihalnik z elektronsko komutiranim motorjem (EKM), se energetska kazen neprekinjenega delovanja ventilatorja zmanjša, vendar ni odpravljena.

Poenostavljeni sistem-
Poenostavljeni sistem-

Izpušni sistemi so hibridi
Izpušni sistem se lahko preklopi med popolnoma samodejno vodenim sistemom na poenostavljen sistem. Ta naprava ima namenske izpušne kanale, vendar kot pri poenostavljenem sistemu, se v HRV / ERV sveži zrak odlaga v glavnem odvodnem kanalu sistema s prisilnim zračenjem.

Z izpušnim sistemom je možna električna blokada med ventilatorji VOT / VOE in ventilatorjem, vgrajenim nad pečjo. Z blokado sistem trpi zaradi iste težave z energijo kot pri poenostavljenem sistemu. Če ventilatorji niso zapahnjeni, ventilacijski sistem porabi manj energije. Ko peč deluje, se sveži zrak za prezračevanje porazdeli skozi dovodne kanale sistema HVAC.

Toda, ko ventilatorji VOT / VOE delujejo in peč ni v pogonu, se zrak dovaja čudno in svež zrak vstopa v hišo skozi povratne rešetke sistema HVAC. Čeprav je ta rezultat nekonvencionalen, sistem še vedno zagotavlja svež zrak po vsej hiši.Izpušni in dovodni tok HRV in ERV je treba uravnotežiti po namestitvi. Ta postopek uravnoteženja je znan kot zagon. Sistemi izpušnih cevi brez vmesnega ožičenja med HRV / ERV in ventilatorjem pečice so še posebej težko uravnotežiti, ker obstajajo različni pogoji ventilatorja: ko ventilator peči deluje in ko ni. Vsak poskus uravnavanja sistema z dušilci bo natančen samo v enem od teh dveh pogojev, kar je še en razlog, zakaj so popolnoma vodeni sistemi najbolj smiselni.

Hibridni izpušni sistemi-_1
Hibridni izpušni sistemi-_1

Izpušni in dovodni tok VOT / VOE je treba po namestitvi uravnotežiti. Ta postopek uravnoteženja je znan kot zagon. Sistemi izpušnih cevi brez vmesne povezave med VOT / VOE in ventilatorjem na peči je še posebej težko uravnotežiti, ker obstajajo različni pogoji za delovanje ventilatorja, in sicer, ko ventilator na peči deluje in ko ne. Izpušni in dovodni tok VOT / VOE je treba po namestitvi uravnotežiti. Ta postopek uravnoteženja je znan kot zagon. Sistemi izpušnih cevi brez vmesne povezave med VOT / VOE in ventilatorjem na peči jih je še posebej težko uravnotežiti, ker obstajajo različni pogoji za delovanje ventilatorja, in sicer, ko ventilator na peči deluje in ko ne.

I.K.



Strokovna knjiga ogrevanje

Knjiga Ogrevanje


Knjiga »Ogrevanje – vse za ogrevalno tehniko«, ki jo smo jo izdali meseca julija 2013, ne zagotavlja samo znanja o tehniki, zamenjuje tudi številne in že do zdaj uveljavljena mnenja strokovnjakov. Moja želja je , da se s pomočjo kakovostne strokovne knjige, kateri bodo sledile še knjige, kjer bodo opisani sodobni načini o prezračevanju, kakovostni gradnji objektov kot je ničelna energijska hiša ter izvajanje vodovodnih instalacij.

Naročite svoj izvod knjige Ogrevanje