Ogrevanje

Merilnik toplote, za natančen obračun ogrevanja

Merilnik toplote, za natančen obračun ogrevanja. Za zakonito varno zaračunavanje je treba imeti vsaj dve stanovanjski enoti oziroma z več kot dvema strankama, ki beležita porabo energije centralnega ogrevanja za pripravo tople vode


Tehnologija ogrevanje in umerjanje toplotnih senzorjev je izjemno napredovala. Temperature ni treba več meriti z bimetali ali tekočinami, ki se širijo. Danes obstajajo pristopi, ki so zanesljivi in ​​zelo natančni. Nekatera podjetja uporabljajo ultrazvočno tehnologijo za merilnike toplote za ogrevanje. Te merilne metode, ki so ločene od toplotnih vplivov, so tudi zelo neobčutljive na zunanje vplive. Ultrazvok meri gostoto vode, ki teče skozi radiator. Manjša, kot je gostota, toplejša je voda in obratno. Ta pristop v veliki meri prezre zunanje vplive.

V najetih stavbah števci toplote omogočajo obračun na podlagi porabe, če vir ogrevanja oskrbuje več stanovanjskih in poslovnih enot. Tukaj lahko preberete vse pomembne informacije o funkcionalnosti in prednostih merilnikov toplote za ogrevanje.

Merilnik toplote na ogrevalnem sistemu za sodoben izračun porabe

Mnogi najemniki verjetno še vedno poznajo majhne izparilne cevi, ki so vsako leto nameščene na radiator in so namenjene dokumentiranju porabe. Obstajajo tudi digitalni modeli, ki so pritrjeni na zunanjo stran radiatorja.

Ti sistemi za merjenje količine toplote so pogosto priljubljeni pri najemodajalcih, ker so zelo poceni, vendar pri njih, ni nujno mogoče natančno določiti porabe.

Iz tega razloga se danes največ uporabljajo digitalni števci toplote, ki so vgrajeni v cevni sistem in nenehno beležijo količino vode in temperaturno razliko med odtokom in dotokom. Na koncu omogočijo pravičnejše obračunavanje stroškov ogrevanja in tako prispevajo k dobrim odnosom najemnika in najemodajalca.

V katerih primerih je števec toplote smiseln?

Merilnik toplote je lahko smiseln na različnih področjih uporabe, in sicer:

       - v hišah, ki so prek hišnega priključka priključene na omrežje daljinskega ogrevanja

       - v stavbah, kjer je treba ogrevanje razdeliti na poslovne in stanovanjske enote ali druge 

         uporabniške skupine

       - za ogrevalne sisteme, pri katerih je treba ločeno razčleniti porabo energije za ogrevanje in 

         servisno vodo

       - v stavbah, kjer preprost razdelilnik stroškov toplote nima smislov, na primer talnega ogrevanja

       - v stavbah, ki se ogrevajo s sončno toploto, da se določi učinkovitost sistema.

Vgradna shema merilnika toplote
Vgradna shema merilnika toplote

Kako delujejo merilniki toplote?

Tehnično števci toplote delujejo podobno kot vodomer, edina razlika je v tem, da upoštevajo tudi temperaturo. Na ta način merilniki toplote beležijo količino pretočne vode za ogrevanje.

Izmeri se temperatura dotočne vode in odtočne vode. Poraba toplote je na koncu rezultat razlike med temperaturo dovodnemu vodu in vračanje vode na povratnem vodu, glede na skupno količino vode, ki je tekla skozi.

Prostorninski pretok se meri z mehanskim merilnikom preko vrtljivega rotorja v cevovodu ali z ultrazvokom. Poleg tega so na pretočni in povratni vod pritrjeni zunanji temperaturni senzorji ali pri sodobnejših izvedbah temperaturni senzorji.

Količina toplote, določena s števcem toplote, je podana v kWh. Izračun, na katerem temelji ta rezultat, je:

Količinski pretok (V) x toplotna zmogljivost vode (c) x temperaturna razlika med pretokom in povratnim vodom (dt) = količina toplote v kWh

V merilniku toplote se ti kompleksni izračuni izvajajo konstantno, tako da je mogoče natančno določeno količino porabljene toplote določiti na koncu obračunskega obdobja.

Kako zagotoviti pravilno delovanje merilnika toplote?

Da med namestitvijo in zagonom ne pride do napak, mora strokovnjak takoj po namestitvi preveriti pravilno delovanje vsakega števca toplote. Tu je koristno uporabiti posebne protokole za sestavljanje in primopredajo. Pridobljene rezultate je treba pritrditi na vsak model števca. Za izvedbo pravilnega delovanja na kraju samem. Za izračun je primerna naslednja formula:

Q = V x Δt x K

V = Prostornina m³

Δt = Temperaturna razlika K

K = K - Vrednost (i.d.R. ~1,1 (za grob izračun)

Kateri so tipični viri napak pri namestitvi merilnika toplote?

Če merilniki toplote niso pravilno nameščeni, lahko to resno vpliva na rezultate meritev. Med namestitvijo je zato pomembno zagotoviti pravilno uporabo temperaturnih senzorjev. Modro označen temperaturni senzor je treba vstaviti v povratno merilno točko, rdeči temperaturni senzor pa v merilno mesto pretoka. Usodno je lahko tudi, če pri vgradnji merilnika toplote ne upoštevamo smeri toka.

Vrste merilnikov toplote

Na splošno ločimo dve različni vrsti merilnikov toplote. Na eni strani je kompaktni merilnik toplote. Sestavljeni so iz ohišja, ki vsebuje računalnik in enoto za merjenje prostornine. Samo sonde za temperaturo so pritrjene na zunanjo stran in niso vgrajene v ohišje.

Po drugi strani obstajajo sestavljeni števci toplote, v katerih sta računalnik in merilnik glasnosti v različnih ohišjih, vendar sta ustrezni komponenti s parom temperaturnih senzorjev medsebojno povezani.

Poleg tega je mogoče števce toplote uporabljati z radijskim modulom ali brez njega. Radijski modul omogoča odčitavanje števca, na primer zunaj stanovanj, kar je prednost pri letnem obračunu ogrevanja. Ker prebivalcem ni nujno, da so prisotni za branje. Enako velja za merilnike toplote, ki so opremljeni s tehnologijo za daljinski prenos. Ti števci se berejo decentralizirano.

Poleg tega so merilniki toplote za ogrevanje enojni ali več curki. Enosmerni števci toplote lahko obvladujejo tudi majhne pretoke in se uporabljajo v obliki kompaktnih števcev, na primer v manjših stanovanjskih enotah.

Številčni toplotni števci pa lahko ciljno predelajo tudi velike količine ogrevalne vode in so zato zasnovani za večje ogrevalne sisteme.

Odčitavanje toplotnega merilnika

Merilniki toplote imajo običajno preprosto funkcijo za prikaz trenutne porabe toplote. Če gre samo za radijski model brez zaslona, ​​morajo najemniki zahtevati ustrezne podatke.

Za najemnike je vseeno pomembno, kako so na koncu razdeljeni stroški ogrevanja. Sprva ne poznate celotne porabe ogrevalnega sistema. Stroške ogrevanja lahko pravično razdelimo samo tako, da razčlenimo individualno porabo toplote.

  • Pravna podlaga za evidentiranje stroškov ogrevanja
  • Po izdanem odloku o stroških ogrevanja

I.K.



Strokovna knjiga ogrevanje

Knjiga Ogrevanje


Knjiga »Ogrevanje – vse za ogrevalno tehniko«, ki jo smo jo izdali meseca julija 2013, ne zagotavlja samo znanja o tehniki, zamenjuje tudi številne in že do zdaj uveljavljena mnenja strokovnjakov. Moja želja je , da se s pomočjo kakovostne strokovne knjige, kateri bodo sledile še knjige, kjer bodo opisani sodobni načini o prezračevanju, kakovostni gradnji objektov kot je ničelna energijska hiša ter izvajanje vodovodnih instalacij.

Naročite svoj izvod knjige Ogrevanje