Ogrevanje

Toplota obnovljivih virov energije

Da bi dokumentirali napredek pri razvoju obnovljive energije v sektorjih električne energije, ogrevanja in prezračevanja, so v naslednjih oddelkih prikazane letne informacije o sektorjih posameznih energij


Našteta obveznost je omejena na nove stavbe, ker se lahko obnovljivi viri energije tukaj praviloma uporabljajo tehnično lažje in stroškovno učinkoviteje kot v obstoječih stavbah. Uporablja se lahko trdna biomasa, geotermalna energija, toplotna in sončna toplota ter bioplin in trajnostno proizvedeno rastlinsko olje.

Zaradi pravnega cilja zmanjšanja uporabe fosilnih goriv v oskrbi s toploto in posledičnih emisij toplogrednih plinov ter s tem spodbujanja varstva podnebja, zakon dovoljuje tudi druge podnebju prijazne ukrepe. Na primer, namesto da bi uporabljali obnovljive vire energije, lahko uporabimo tudi toploto iz visoko učinkovite kogeneracijske naprave ali okrepimo ukrepe za povečanje energetske učinkovitosti. Trenutno se predvideva, da bodo letno zgrajena številna nova stanovanja in ne stanovanjske stavbe, zato je treba obvezno upoštevati zakon EnEV, ki navaja celo vrsto stavbnih tipov, tudi tistih, ki zaradi uporabe ali gradnje niso zajeti v njihove zahteve.

Uporabe in viri obnovljive energije-
Uporabe in viri obnovljive energije-

Vendar samo zakon in omejitev na nove stavbe ne bosta dosegla oznake štirinajst odstotne stopnje saj je trenutna stopnja še vedno pod sedmimi odstotki. Splošna obveznost uporabe nove stavbe je zato podprta s finančno podporo prek programa za spodbujanje trga (MAP). Program podpira tako nove stavbe, ki presegajo zakon, kot tudi vse obstoječe stavbe, ki uporabljajo obnovljivo energijo.

To bo zagotovilo dodatne spodbude, zlasti za uporabo inovativnih tehnologij. Visoka raven stroškov obnove je eden od glavnih razlogov za sedanje zaostanke pri posodobitvi in ​​pomanjkanje uporabe obnovljivih virov energije v obstoječih stavbah, da bi se celotna finančna obremenitev čim bolj socialno združila in določila učinkovite naložbene spodbude.

Zakon o obnovljivih virih toplote je v osnovi načeloma zasnovan tako, da lahko lastniki stavb uporabljajo vse oblike obnovljivih virov energije. V skladu s tem ni treba dati prednosti nobeni obliki energije, izrecno je zaželen širok pristop. Za dosego tega cilja je ključnega pomena, da na trgu prevladujejo obnovljivi viri energije. Vendar se lahko stroški naložb in goriva različnih obnovljivih virov energije zelo razlikujejo glede na vir in porabo energije.

Uporabe se razlikujejo tudi po tehnični zasnovi. Sončna toplota lahko na primer individualno in glede na stanje stavbe in je na potrebo po toploti, sorazmerno oblikovana. Uporaba trdne biomase, geotermalne energije in toplote iz okolice so rešitve, ki pogosto v celoti pokrivajo potrebo po toploti, morda podprto za konvencionalni, torej delujoči s fosilnimi gorivi v večjih sistemih.

Energija sončnega sevanja
Ob uporabi energije sončnega sevanja je obveznost izpolnjena tako, da pokriva vsaj petnajst odstotne zahtevane toplotne energije. Če sončno energijo uporabljajo sončni sprejemniki, se šteje, da je dajatev izpolnjena, če je za stanovanjske stavbe z največ dvema stanovanjema vsaj 4 m2 površine sončnega sprejemnika na 100 m2 kvadratnega posnetka in stanovanjske stavbe z več kot dvema apartmajema sončnih sprejemnikov s površino vsaj 3 m2 na 100 m2. Poleg tega lahko zvezne države neodvisno določijo višja minimalna območja. Sončni sprejemniki morajo biti certificirani tudi z evropskim certifikatom o učinkovitosti.

Plinasta biomasa
Ob uporabi plinaste biomase je obveznost izpolnjena tako, da se zahteva vsaj trideset odstotkov toplotne energije. Njihova uporaba se šteje za izpolnitev obveznosti le, če se uporablja v obratu za soproizvodnjo. Če se biomasa predeluje v kakovost zemeljskega plina in se nanjo vnaša, se šteje, da izpolnjuje obveznost le, če se emisije metana v ozračje in poraba električne energije pri obdelavi in ​​vbrizgavanju plina zmanjšajo v skladu z najboljšo razpoložljivo tehnologijo in procesno toploto, ki se uporablja s potrebami s proizvodnjo in obdelavo plinaste biomase, pridobljena iz obnovljivih virov energije ali iz odpadne toplote. Zakon predvideva, da bo uporabljena najboljša razpoložljiva tehnologija, če bodo izpolnjene zahteve glede kakovosti za bioplin v skladu z Odredbo o dostopu do plinskega omrežja.

Tekoča biomasa
Ob uporabi tekoče biomase je obveznost izpolnjena tako, da pokriva vsaj polovico zahtevane toplotne energije. Uporaba mora biti v kotlu, ki ustreza najboljši razpoložljivi tehnologiji. Po začetku veljavnosti odloka o trajnostnem razvoju je treba to upoštevati za tekočo biomaso. Do takrat se rafinirana in nerafinirana palmova ali sojina olja ne štejejo za izpolnitev dolžnosti.

Trdna biomasa
Če se uporablja trdna biomasa, je obveznost izpolnjena tudi z zajetjem vsaj polovice zahtevane toplotne energije. Zahteve Uredbe o majhnih in srednje velikih kurilnih napravah so morale biti izpolnjene po metodi DIN EN 303-5, spremenjene do junija 1999, z določenim izkoristkom kotlov za sisteme centralnega ogrevanja na biomaso do vključno 50 kilovatov, lahko šestinosemdeset odstotno in z močjo, ki je večja od 50 kilovatov in ki niso nižji od 88 odstotkov.

Geotermalna in okolijska toplota
Ob uporabi geotermalne energije in okolijske toplote je obveznost izpolnjena tako, da pokrije vsaj 50 odstotkov zahtevane toplotne energije. Če toplotne črpalke na električni pogon uporabljajo geotermalno energijo in toploto iz okolja, se šteje, da ta uporaba izpolnjuje obveznost le, če uporabna količina toplote za ogrevanje (brez ogrevanja vode) ne pade pod minimalno letno delovno obremenitev:
• za toplotne črpalke zrak / voda in zrak / zrak 3,5 in

  • vse druge toplotne črpalke 4.0.

Ne glede na sezonski dejavnik uspešnosti za potrebe zrak / voda in zraka v stavbah, opravi svoje ogrevanje vode tudi s toplotno črpalko ali velik delež drugih obnovljivih virov energije / zraka toplotnih črpalk, ki se razlikuje le vsaj 3.3 in za vse druge toplotne črpalke, ki dosegajo vsaj 3,8. Letna stopnja delovanja se izračuna v skladu s priznanimi tehnološkimi pravili.

Toplotna črpalka zemlja-zemlja
Toplotna črpalka zemlja-zemlja

Izračun mora biti izveden v skladu z naslednjimi zahtevami:
• koeficient učinkovitosti toplotne črpalke,
• Potrebna moč črpalke za razvoj vira toplote,
• načrtovana temperatura vtoka:
- za zračne / zračne toplotne črpalke z načrtovano vstopno temperaturo za posamezni ogrevalni sistem,
- za toplotne črpalke za slanico / vodo z vstopno temperaturo slanice in
- za toplotne črpalke voda / voda z vstopno temperaturo primarne vode.

Pri izračunih je treba upoštevati tudi podnebje pokrajine za toplotne črpalke zrak / voda in zrak / zrak.

Toplotna črpalka mora imeti merilnik, katerega izmerjene vrednosti omogočajo izračun letne učinkovitosti delovanja toplotne črpalke. Izjema pri tem velja slanica/voda in toplotne črpalke voda / voda, če je mogoče dokazati, da je njihova temperatura dovoda v ogrevalni sistem največja. 35 °C.

Če uporabljamo geotermalno energijo in toploto iz okolja, ki se napajajo s fosilnimi gorivi, se njihova uporaba šteje, da izpolnjuje obveznost le, če je uporabna količina toplote zagotovljena vsaj z letno delovno obremenitvijo 1,2 toplotne črpalke, ki pa ima tudi količino toplote in merilnik goriva. Izmerjene vrednosti morajo omogočati izračun letne učinkovitosti delovanja toplotne črpalke.

Alternativni ukrepi

Obnova (rekuperacija) odpadne toplote
Obveznost se šteje za izpolnjeno, če je potrebo po toplotni energiji pokrilo najmanj 50 odstotkov sistemov za predelavo odpadne toplote. Če se odpadna toplota uporablja v prezračevalnih in klimatskih sistemih z rekuperacijo toplote, se uporaba šteje kot nadomestni ukrep, če je stopnja obnove toplote v sistemu najmanj 70 odstotkov in koeficient učinkovitosti najmanj 10.

 

Zakon opredeljuje koeficient uspešnosti kot količnik toplote, porabljene za obnovo toplote, in porabe električne energije za delovanje prezračevalnega in klimatskega sistema. Če odpadne toplote uporabljajo drugi sistemi, se ta uporaba uporablja le kot nadomestni ukrep, če se izvajajo v skladu s stanjem v tehniki.


Soproizvodnja
Neposredna poraba toplote iz soproizvodnje toplote in električne energije (naprave za soproizvodnjo toplote in električne energije) se šteje za izpolnitev obveznosti le, če je razvrščena kot zelo učinkovita. Obrat se šteje za zelo učinkovito, če je skladno s Smernico 2004/8 / ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. februarja 2004 o spodbujanju soproizvodnje na notranjem energetskem trgu in o spremembi Smernice 92/94. / EGS.

Obrati za soproizvodnjo toplote in električne energije z električno močjo pod enim megavatom in so zelo učinkoviti, če zagotavljajo prihranke primarne energije, kot je določeno v Prilogi III k smernici 2004/8 / ES.


Čezmerno izpolnjevanje EnEV

Obveznost se šteje za izpolnjeno, če so bili sprejeti razširjeni ukrepi za varčevanje z energijo v stavbah. Dokaz o skladnosti je preseganje veljavnega predpisa EnEV. Najvišja vrednost letnega povpraševanja po primarni energiji in ustrezne zahteve za toplotno izolacijo ovoja stavbe, ki jo je treba izpolniti za betonsko stavbo, mora biti najmanj 15 odstotkov nižja.

Če druge zakonske določbe zahtevajo višje zahteve glede strukturne toplotne zaščite kot Odlok o varčevanju z energijo in te zahteve veljajo namesto EnEV. Dokazilo o skladnosti z energetskim certifikatom Odloka o varčevanju z energijo.

Zato velja za stanovanjske in ne stanovanjske stavbe vrednost zahtevane za letno porabo primarne energije enakovredne referenčne stavbe v okviru novih predpisov, ki veljajo za EnEV iz leta 2009 vsaj za 15 odstotkov nižja. Pri ne stanovanjskih stavbah je ta drugotna zahteva opredeljena z EnEV 2009 kot povprečni koeficient toplotne prehodnosti ne prozornih in preglednih sestavnih skupin. Te srednje vrednosti U bi morale biti tudi nižje za vsaj 15 odstotkov.

Oskrba z lokalno / daljinsko ogrevanje
Obveznost za stavbe, ki se oskrbujejo s toploto iz bližnjega / daljinskega ogrevanja, se šteje za izpolnjeno, če je povpraševanje po toplotni energiji neposredno pokrita z omrežjem, katerega toplota v veliki meri izvira iz obnovljivih virov energije. Zadostuje tudi, če vsaj 50 odstotkov toplote prihaja iz obratov za uporabo odpadne toplote ali vsaj 50 odstotkov iz naprav za soproizvodnjo toplote in električne energije. Če so te tri možnosti kombinirane, mora vsaj 50 odstotkov skupne toplote izhajati iz zgornjih ukrepov.

I.K.

 



Strokovna knjiga ogrevanje

Knjiga Ogrevanje


Knjiga »Ogrevanje – vse za ogrevalno tehniko«, ki jo smo jo izdali meseca julija 2013, ne zagotavlja samo znanja o tehniki, zamenjuje tudi številne in že do zdaj uveljavljena mnenja strokovnjakov. Moja želja je , da se s pomočjo kakovostne strokovne knjige, kateri bodo sledile še knjige, kjer bodo opisani sodobni načini o prezračevanju, kakovostni gradnji objektov kot je ničelna energijska hiša ter izvajanje vodovodnih instalacij.

Naročite svoj izvod knjige Ogrevanje